USA - nezaměstnanost, práce, lidiEkonomiku Spojených států amerických postihla další rána. Spojené státy za srpen totiž vykázaly horší data z trhu práce, než trh všeobecně očekával. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických v srpnu vzrostla na 6,1 procenta z červencových 5,7 procenta. Dostala se tak na vůbec nejvyšší úroveň za téměř pět let. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.

Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru se snížil už poosmé v řadě, a to o 84 000. Revize snížila i čísla za předchozí měsíce o dalších 58 000.

Za srpen se přitom čekal pokles menší, o 75 000 pracovních míst, po původně uváděném poklesu o 51 000 za červenec. Za červenec ministerstvo práce revidovalo údaj na minus 60 000, v červnu na minus 100 000 po původně uváděném poklesu o 51 000.

Dlouhodobě slabý růst mezd

Pracovní místa ve výrobních podnicích se snížila o 61 000, což je téměř dvojnásobek očekávaných minus 35 000, po červencovém poklesu o 38 000. Pracovní místa ve stavebnictví byla zredukována o osm tisíc po 20 000 poklesu v červenci. Finanční společnosti snížily své stavy v srpnu celkově o tři tisíce, stejně jako v červenci, u maloobchodních firem dosáhl pokles 19 900 po 18 100 v červenci.

Čtěte více o nezaměstnanosti v USA

"Zpráva vykazuje zvětšení oslabení trhu práce v průmyslu a službách, naopak ztráty trhu práce hlavně v červenci a srpnu výrazně zbrzdily ve stavebnictví. Zpráva je slabší, než se čekalo, nicméně stále platí, že recese trhu práce není příliš silná. Míra nezaměstnanosti sice nečekaně výrazně vzrostla, růst by měl ale korigovat v příštích měsících," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti Atlantik FT Josef Kvarda.

Růst mezd, přestože byl silnější než se čekalo, je podle Kvardy stále dlouhodobě slabý. Vývoj trhu práce se zpožděním odráží slabost ekonomického růstu, poněkud vyšší ztráty trhu práce by podle očekávání měly tlumit ekonomické oživení letos a příští rok.

Mírnění obav z inflace

Růst mezd je podle Kvardy slabý, nebezpečí přenosu inflačních tlaků malé, což dokládá dlouhodobě nízkoinflační povahu ekonomiky.

"To trvale mírní obavy z inflace. Ani do budoucna aktuální zpráva nevytváří nové podněty pro změnu monetární politiky. Stále čekáme, že Fed hlavní úrokovou sazbu nebude měnit minimálně do poloviny příštího roku, když nebezpečí inflace vyvažuje nebezpečí slabšího růstu ekonomiky, během příštího roku by pak měla růst tendence ke zvyšování hlavní úrokové sazby s tím, jak začne mít převahu nebezpečí inflace a silnějšího růstu ekonomiky," upozornil Kvarda.

Přečtěte si také

Zpráva je podle něj naopak příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a dolar, ten po zprávě k euru slábne o 0,2 procenta.

Zaměstnanost patří mezi indikátory, které sleduje instituce NBER (National Bureau of Economic Research). Určuje, kdy je americká ekonomika v recesi, a zároveň mezi klíčové faktory, které určují budoucí vývoj úrokových sazeb.