bush_sarkozy__192x128_.jpgPrvní z plánované série summitů světových vůdců o globální finanční krizi proběhne 15. listopadu ve Washingtonu. Oznámil to ve středu Bílý dům s tím, že se na summitu bude jednat i o opatřeních, která by zabránila opakování krize.

"Účastníci zhodnotí pokrok učiněný při řešení současné finanční krize. S cílem zabránit opakování (krize) se dohodnou na obecných principech pro reformu regulačních a institucionálních systémů ve světovém finančním sektoru," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Také klíčové rozvíjející se země 

Americký prezident George Bush chce pozvat členy skupiny zemí G20. V ní jsou mimo skupinu velkých průmyslových ekonomik G7 také klíčové rozvíjející se země, jako je například Čína, Indie a Brazílie.

Bush se na uspořádání série světových summitů o finanční krizi dohodl s evropskými předáky minulou sobotu. 

Čtěte také:

"Těším se, že budu vbrzku hostit tuto schůzku," řekl Bush a dodal, že již jednal o plánech na summit s japonským premiérem Tarem Asem, jehož země nyní předsedá skupině průmyslově vyspělých zemí G8.

"Je důležité, abychom pracovali spolu, protože jsme v této krizi společně," řekl Bush. Zdůraznil, že tento summit, který bude svolán kvůli nejhorší krizi finančního systému od velké hospodářské krize z konce 30. let minulého století, musí zachovat základy demokratického kapitalismu, zásady otevřených trhů a volného obchodu.

Čtěte také:

Sarkozy vyzval k reorganizaci současné struktury mezinárodního finančního světa, jejíž základy vznikly na konci druhé světové války. Francouzský prezident také zdůraznil, že by o kormidlo měli přijít ti, kdo světové finance do nynější situace dostali.

Chtít vyřešit všechny problémy na jednom summitu, by bylo příliš ambiciozní

První summit, který by měly v listopadu hostit Spojené státy, by se měl zaměřit na principy reformy, která je nutná k tomu, aby se předešlo opakování problémů a zajistila se globální prosperita v budoucnosti. Následné summity by se měly soustředit na plnění stanovených postupů dohody.

Podle Bushe budou na prvním summitu zastoupeny rozvinuté i rozvíjející se země. "Budeme společně pracovat na posílení a modernizaci našich národních finančních systémů, abychom pomohli zajistit, že se tato krize už nebude opakovat," řekl Bush.

Bush, Sarkozy a Barroso jednali během téměř tříhodinové schůzky v Camp Davidu o další koordinaci kroků k řešení krize. "Je to zkouška pro všechny naše národy. S odhodláním a cílenými akcemi překonáme krizi, vrátíme naše ekonomiky na cestu prosperity a dlouhodobého růstu," řekl Bush.

Čtěte také:

Bushe v Camp Davidu doprovázeli ministr financí Henry Paulson a ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová. Prezident ujistil Američany, že státní kapitál 250 miliard dolarů pro banky je jen dočasnou investicí. Úvěrová krize, která se rozšířila po světě, ochromila finanční trhy a přiměla USA a jejich evropské spojence hledat cesty, jak finanční systémy podepřít, napsala agentura Reuters.