CNB bankaČeská národní banka (ČNB) ve čtvrtek snížila hlavní úrokovou sazbu na 2,75 procenta z 3,50 procenta. Informovala o tom mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

Ekonomové tak výrazné snížení sazeb nečekali. ČNB tak šokovala svým rozhodnutím téměř celý trh. Analytici totiž očekávali snížení sazeb pouze o čtvrt procentního bodu. Jednání se účastnilo ve čtvrtek pouze pět členů Bankovní rady ČNB. Absentovala Eva Zamrazilová a Robert Holman.

V České republice jsou nejnižší úrokové sazby v celé Evropské unii. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky.

Trhy reagovaly okamžitě

Na překvapivé rozhodnutí o sazbách prudce reagovala i pražská burza. Akcie poté zhruba o procento umazaly své dosavdní čtvrteční ztráty. Resumé ČNB se projevilo i v kurzu koruny vůči euru, když koruna oslabila během pár minut o více než 20 haléřů na 24,90 CZK/EUR.

"Síla koruny, výhled zpomalující ekonomiky a klesající inflace prostor pro snížení sazeb rozhodně umožňují, ovšem vysoká volatilita koruny naopak říkají, že by ČNB měla být při snižování sazeb opatrnější. V minulých týdnech navíc z ČNB zaznívaly věty naznačující, že si členové ČNB umí spíše představit snížení sazeb o 25 basických bodů než o 50 bodů," reagoval na rozhodnutí ČNB analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Šokovaní analytici a trh

Důvodem snížení sazeb je podle analytiků odeznívající vysoká inflace a očekávané zpomalení ekonomiky kvůli finanční krizi. Ekonomické ukazatele signalizují další známky zpomalování ekonomické aktivity.

"Tuto variantu jen málokdo čekal, pokud vůbec někdo. ČNB se tak přidává k ostatním centrálním bankám, které jdou nyní se sazbami velmi rychle dolů. U ČNB jsme stejně jako většina trhu očekávali spíše pozvolné snižování sazeb," okomentoval pro server iHNed.cz analytik společnosti Citco FT Jiří Šimek.

Přečtěte si také

Rizikem je vývoj kurzu koruny

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka je zřejmé, že ČNB zareagovala nejen na zpomalování růstu ekonomiky a prognózu nižší inflace, ale také na stres na mezibankovním trhu, který v posledních týdnech výrazně zvýšil rizikovou prémii a sazby na mezibankovním trhu.

"Z tohoto úhlu pohledu lze hodnotit krok ČNB jako velmi chytrý. Rizikem je volatilita kurzu koruny. V reakci na snížení sazeb klesla koruna o 20 haléřů na 24,90 korun za euro. Od rána již ztratila 40 haléřů. Klíčem k měnové politice v příštím roce bude vývoj na mezibankovním trhu, tedy rychlost odeznívání strachu z půjčování peněz, a prognóza inflace a růstu ekonomiky," upozornil Marek.

Úrokové sazby změnila bankovní rada naposledy začátkem srpna, kdy je snížila o čtvrt procentního bodu. Pro toto rozhodnutí tehdy hlasovalo šest členů bankovní rady; viceguvernér Mojmír Hampl tehdy na jednání bankovní rady chyběl. Na konci září centrální bankéři nechali sazby beze změny.

Sazby se snižují napříč Evropou

Britská centrální banka Bank of England (BoE) ve čtvrtek snížila úrokové sazby dokonce o 150 basických bodů na rovná tři procenta. O 50 basických bodů (na 3,25 procenta) snížila ve čtvrtek sazby Evropská centrální banka (ECB).

Ke snížení úrokových sazeb překvapivě přistoupila ale i Švýcarská národní banka (SNB), která svou klíčovou sazbu snížila o 0,5 procenta. Banka k tomuto kroku sáhla už podruhé během jednoho měsíce, aby zabrzdila růst domácí měny a podpořila zpomalující ekonomiku. SNB snížila cílové rozpětí tříměsíčních sazeb Libor pro švýcarský frank na 1,5 až 2,5 procenta, cíl středového bodu je tak nyní dvě procenta.

Ve čtvrtek navíc řekl i guvernér polské centrální banky, že je mnoho důvodů pro snížení sazeb.