ceska-vlajka-192.jpgEkonomický růst České republiky v letošním prvním pololetí zpomalil tempo, na dynamice nenabere dříve než napřesrok. Pomoci by české ekonomice měla vyšší spotřeba domácností, která se kvůli kulminující inflaci na přelomu let 2007 a 2008 snížila, a vývoz, jenž se nyní potýká s nižším odbytem na zahraničních trzích. Informovala o tom v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své předběžné zprávě o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí.

Letošní hospodářský růst ČR podle OECD bude dosahovat ještě 4,4 procenta, v roce 2009 by měl mít hodnotu 2,5 procenta. Ale již v roce 2010 by se růst české ekonomiky opět mohl dotknout hranice 4,4 procenta. Tento odhad může ale ohrozit výkon zemí eurozóny, pokud by byl ještě horší, než se nyní předvídá. Česká ekonomika je na vývozu do těchto států velmi závislá.

Nedostatek odborníků

V příštím roce by se měla v Česku výrazně snížit inflace na dvě procenta, a to především kvůli klesajícím cenám surovin a energií. Růst platů však může zmírňování inflace zarazit. Koruna posilovala v první půlce letošního roku na hodnotě, čímž částečně kompenzovala inflační tlaky a snižovala ceny dováženého zboží. Konkurenceschopnost země ale zbrzdil nárůst mezd a mzdových nákladů. Od srpna koruna v poměru k euru ale ztrácí.

Překážkou pro vyšší hospodářský růst je v Česku nedostatek pracovních sil a odborníků. OECD doporučuje snížení daňového zatížení mezd a zvýšení počtu absolventů vysokých škol. Zvyšování věku pro odchod do důchodu na 65 let je dalším prostředkem k zajištění pracovních sil, naopak snaha o lákání cizinců na pobytové karty by nedostatek sil mělo pokrýt jen částečně.

Nezbytné jsou dodatečné reformy ve zdravotnictví a v důchodovém systému k zajištění životnosti státního rozpočtu a ke zlepšení efektivity veřejných výdajů.

Různé předpovědi

Předpovědi vydává ale více českých i světových významných institucí. A mnohdy se jejich prognózy liší velmi výrazně, a to i v řádu více procent.

Čtěte více o nadnárodních prognózách růstu české ekonomiky

Podle pondělní předpovědi Mezinárodního měnového fondu (MMF) by měl růst českého hospodářství příští rok zpomalit pod dvě procenta. Hlavním důvodem, proč MMF snížil odhad růstu českého hospodářství z letos odhadovaných čtyř procent, je vliv globální finanční krize.

Česká národní banka (ČNB) snížila začátkem listopadu ve své nové prognóze odhad růstu českého HDP pro příští rok na 2,9 procenta z původně předpokládaných 3,6 procenta.

Optimistické ministerstvo financí

Podle nové prognózy ministerstva financí by česká ekonomika měla v příštím roce růst o 3,7 procenta. Ještě v červenci před eskalací finanční krize přitom ministerstvo financí počítalo s růstem o 4,8 procenta, na jehož základě je i vypracován státní rozpočet na příští rok.

Přečtěte si další předpovědi růstu české ekonomiky

S prognózou velmi podobnou té ministerské přišla začátkem listopadu i Evropská komise (EK). Příští rok poroste české hospodářství podle EK o 3,6 procenta.