Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes na svém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 3,5 procenta. Rozhodla se tak v souladu s očekáváním většiny ekonomů. V anketě serveru iHNed.cz odhadli správně výsledek jednání centrální banky čtyři analytici ze šesti.

graf_071219_CNBnez-470.gif

Podle ekonomů však dojde ke zvýšení sazeb na další zasedání rady v únoru. Na začátku příštího roku se totiž dočkáme nejvyšší míry inflace za posledních deset let, která by podle nich mohla překročit pět procent. Základní úroková sazba zůstává v České republice nejnižší v Evropské unii. Pro ponechání sazby hlasovalo 5 ze 7 členů bankovní rady.

Jakmile centrální banka oznámila své rozhodnutí, česká koruna se dočkala výraznějšího oslabení. Během tří hodin ztratila 20 haléřů vůči euru a 13 k dolaru.

graf_071219_KcEUR2-504.gif

K opatrnějšímu postupu ČNB nabádal silný kurz koruny, i přes korekci v posledních dnech, a přetrvávající krize na finančních trzích spojená s obavami o dostatek likvidity na peněžních trzích na přelomu roku.

"Zvyšovat dále klíčovou reposazbu se za těchto podmínek jeví jako zbytečný risk"

Naopak pro další zpřísnění měnové politiky mluví podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka stoupající inflace ve spotřebitelských i výrobních cenách, rychlý růst maloobchodních tržeb, spotřeby domácností, firemních investic a solidní tempo růstu průmyslové výroby.

graf_071219_KcUSD2-506.gif

Nejistotu před zasedáním ČNB popsal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek: "Ještě před týdnem bych si tipnul, že ČNB sazby nezvýší. Po zveřejnění silného růstu indexu cen výrobců, silné spotřebitelské poptávky a ve světle korekce kursu koruny k mírně slabší úrovni se kyvadlo posunulo ve směru zpřísnění měnové politiky. Výsledek bude tedy hodně napínavý a šanci na zvýšení vidím na 40 procent."

Sazby dnes podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla nevzrostly proto, že bankéři nemohli opominout likviditní problémy, které jsou na evropském a americkém trhu. Důvěra v německou ekonomiku spadla dnes na minimum za poslední dva roky v důsledku přelivu americké hypotéční krize do Evropy.

"I v České republice je na mezibankovním trhu poměrně těsno, což samo o sobě tlačí tržní sazby nahoru. Zvyšovat dále klíčovou reposazbu se za těchto podmínek jeví jako zbytečný risk," uvedl pro server iHNed.cz Michl.

Série předchozích zvýšení úroků byla od ČNB velmi vpřed hledící. "Centrální bankéři mohou teď vyčkat na nová makrodata, vývoj kurzu koruny a novou makroekonomickou prognózu a pak se rozhodnout co dál. Prozatím neměnit sazby je prostě lepší strategie, než přistoupit na hurá styl v růstu úroků," vysvětlil Michl.

"Nepochybuji o tom, že příští rok bude inflace nejvyšší za posledních sedm a zřejmě i deset let. Jelikož ale účinek měnové politiky je hodně zpožděný, otázka zní, co bude v roce 2009. Posilující měna a pomalé zvyšování sazeb v příštím roce by měly být dostatečnou podporou pro návrat inflace k třem procentům v horizontu patnácti až osmnácti měsíců," dodal Michl.

Krátký čas k vydechnutí

"Takový výsledek předpovídala i naše analýza současné situace. Rozhodnutí ČNB nepřináší pro většinu trhu překvapení, proto by nemělo dojít k výraznějším pohybům výnosů dluhopisů ani kurzu koruny," reagoval pro server iHNed.cz na výsledek dnešního jednání centrálních bankéřů hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ke zdrženlivosti podle Marka patrně přispěla volatilita kurzu koruny v posledních dnech. Koruna nejdříve v průběhu dvou dnů oslabila o 40 haléřů, aby v úvodu tohoto týdne polovinu ztrát dobyla zpět.

"Podle našeho modelu kurz koruny stále zůstává příliš silný vzhledem k vývoji ekonomiky a přispívá k utahování měnových podmínek. Další faktor ke zvážení měnové politiky představuje stále nevyjasněná situace na peněžním trhu v eurozóně, USA a Británii. Včerejší speciální aukce ECB (Evropské centrální banky - pozn. red.) ukázala na přetrvávající hlad po likviditě v obavách ze stavu bilance bankovních domů na konci roku," vysvětlil Marek.

Při současném vývoji ekonomiky, nezaměstnanosti a prognózách inflace je ale podle Marka další zvýšení sazeb jen otázkou velmi krátkého času. "Pravděpodobnost, že k tomu dojde již na příštím jednání ČNB v únoru je velmi vysoká," dodal Marek.