Obsluha dálnopisu (telexu)Společnost Telefónica O2 v úterý definitivně ukončila provoz tuzemské dálnopisné sítě poté, co už 31. května zastavila poskytování této služby a následující měsíc byla v provozu pouze pro mimořádné případy, například v případě nutnosti spojení ambasád se zahraničním. Telexová část sítě zanikla úplně, pro telegramy bude používána jiná forma zpracování.

Telexová služba sloužila k vnitrostátnímu i mezinárodnímu posílání textových zpráv mezi dvěma účastníky.

Využívaly ji například velké firmy k posílání objednávek nebo faktur či státní úřady. Na konci 80. let bylo v telexové síti kolem 16 000 účastníků a počet posílaných zpráv šel do desítek tisíc ročně.

Konec originálu

V době, kdy bylo rozhodnuto o ukončení provozu, měla síť již jen 130 účastnických stanic. V době zastavení poskytování této služby jen mezi 20 -30 aktivními (odesílatelé) či pasivními (příjemci) uživateli, kterým bylo nabídnuto jiné řešení. Serveru iHNed.cz to řekl Jiří Hák, který se o dálnopis 35 let staral.

Za jednu z hlavních výhod označil Hák možnost jednoznačné autorizace posílaných zpráv. Podle Háka chybí například u faxu jistota, že zpráva dojde tak, jak byla odeslána.

Telex naproti tomu fungoval na principu přímého přenosu zpráv psaných bezprostředně po navázání spojení. To umožňovalo jeho případné využití jako důkazu u soudu.

"Text, který posíláte telexem je vlastně originál, protože to co píšete na jedné straně se současně na straně druhé tiskne. Ve správném uspořádání jsou dokonce černou a červenou barvou odlišeny zprávy odchozí od příchozích. Na konci přenášený text uzavřete oběma identifikačními sledy - signaturou obou stanic," vysvětlil Hák.

Koncová dálnopisná zařízení připomínají větší psací stroj. Znaky se přenášejí prostřednictvím impulsů vytvářených zkraty na lince o napětí 60 až 120 voltů s proudem 30 miliampérů. Podobně funguje pulsní volba na starších telefonních přístrojích.