koruna-ruka-192-128.jpgVíce než jedna čtvrtina firem zvažuje, že přesune některé své provozy z České republiky do jiných zemí. Hlavním důvodem je prudké posílení české měny v letošním roce.

Zhruba 30 procent firem musí kvůli pevné koruně redukovat pracovní místa. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi tuzemskými společnostmi.

Průzkumu se letos v srpnu zúčastnilo 426 společností z oblasti výroby, služeb, logistiky, nemovitostí a turistického ruchu. Dvě třetiny těchto firem mají roční obrat nad 100 milionů korun.

Graf výsledků průzkumu mezi českými firmami o silné koruně

Pevná koruna má výrazný dopad i na tržby a hospodářské výsledky českých společností. Podle více než poloviny firem jim silná koruna letos sníží zisky nutné pro rozvoj podniků či prohloubí ztráty o více než pět procent. Prodeje klesají 60 procentům respondentů, u poloviny z nich dokonce o více než 10 milionů korun.

Většina společností zároveň čelí rostoucím nákladům na zboží a služby, každá třetí firma pak hlásí významný propad exportů.

Čtěte více o problémech firem se silnou korunou

"Průzkum jasně prokazuje, že prudké posílení koruny se nedotklo jen několika oborů, ale dopadlo v podstatě na celou českou ekonomiku. V posledním měsíci se situace mírně zlepšila, ale i tak bude na konci roku počítání ztrát a z nich plynoucí důsledky pro tuzemské společnosti velmi bolestivé," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.

Propouštění zaměstnanců

Každá pátá firma už byla kvůli silné koruně nucena zastavit výrobu některých produktů či poskytování části služeb. Varovné jsou i plány firem na propouštění či dokonce na částečný či úplný odchod z České republiky.

Výsledky průzkumu by se proto podle viceprezidenta Americké obchodní komory a generálního ředitele společnosti Tatra Ronalda Adamse neměly brát na lehkou váhu.

Graf výsledků průzkumu mezi českými firmami o silné koruně

"Společnosti se obávají, že si koruna v současném ekonomickém prostředí nemůže udržet svoji minulou stabilitu. To, že čtvrtina výrobních společností zvažuje přesun výroby, je znakem toho, že to společnosti nepovažují za dočasný problém. Nestabilita měny opožďuje investice a rozšíření, což znamená pomalejší růst. V horším případě může koruna urychlit začarovaný kruh ztráty pracovních míst a nižšího daňového příjmu," zdůraznil Adams.

Firmy: Chceme zavedení eura

Skutečnost, že Česko stále nemá termín zavedení eura, vnímá jako vážný problém, který se negativně odráží právě na fungování tuzemských podniků, které obchodují s evropskými partnery, i Hospodářská komora ČR (HK).

"Každá časová prodleva či odklad v přijetí eura tento stav jenom prohlubuje. V minulosti jsme proto několikrát apelovali na odpovědné vládní představitele k urychlení reforem, které by umožnily brzké přijetí eura a o stanovení časového harmonogramu jeho přijetí," řekl prezident HK Petr Kužel.

Přečtěte si také

Nejlepším způsobem, jak ovlivnit kurz české měny, by podle většiny oslovených firem bylo právě přistoupení ke společné evropské měně. Jak významné ztráty může pevný kurz firmám způsobit, dokládá příklad společnosti Škoda Auto.

"Ve srovnání s prvním loňským pololetím je náš aktuální provozní výsledek za letošní první pololetí zatížen kurzovými efekty zhruba 2,3 miliardy korun. Tak radikální zpevnění spojené s neexistencí termínu pro přijetí eura již začíná ohrožovat nové firemní investice v České republice," řekl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar.

Graf výsledků průzkumu mezi českými firmami o silné koruně

Silná koruna se sice podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy Zbyňka Frolíka může zdát krátkodobě politicky výhodná, posléze se však podle něj kvůli zpomalení průmyslu projeví v daňových výpadcích a také zvýšených sociálních nákladech spojených s turbulencemi na trhu práce.

"A pak to pocítí i všichni občané ČR. Smysluplné je proto snažit se posilování kursu řídit v rozumných mezích tak, aby ekonomika dlouhodobě dosahovala maximálního růstu," dodal Frolík.