elektrina-192-128.jpgCeny elektřiny pro domácnosti i firmy pro příští rok mohly být ještě vyšší, než nakonec oznámil v pondělí Energetický regulační úřad (ERÚ). Přišel však zásah vlády premiéra Mirka Topolánka. Bez něj by se spotřebitelé dočkaly mnohem vyšších cen, než jaké nakonec ERÚ oznámil.

Premiér Mirek Topolánek v pondělí po jednání vlády řekl, že původní nákladové analýzy hovořily o zvýšení cen elektřiny až o 24 procent. Vláda se podle Topolánka pomocí svého vlivu v polostátní firmě ČEZ a státním ERÚ zasadila o nižší nárůst cen. "U ČEZu se podařilo, a to je dobrá zpráva pro všechny spotřebitele, ten původní záměr fakticky snížit o 50 procent," uvedl Topolánek.

Vláda ale podle Topolánka nemá žádné přímé nástroje, pomocí kterých by mohla ovlivňovat cenu energií a zejména silové elektřiny. "Může ingerovat (zasahovat) pouze do ceny tranzitních, přenosových, distribučních, systémových a podpůrných služeb, což dělá permanentně. Proto také stoupá cena elektřiny z titulu těchto položek nepatrně. Dokonce pod náklady, které v daném roce díky inflaci nabíhají. Ta naše ingerence je spíše určitý tlak a vyjednávání, protože přímý nástroj nemáme," podotkl.

Výsledkem je, že v regionech, v nichž dodává elektřinu ČEZ, stoupne konečná cena v průměru o 9,9 procenta. To se však nemusí líbit menšinovým akcionářům společnosti ČEZ, protože vláda svým krokem vlastně uměle snižuje zisk firmy.

Podívejte se, o kolik zdraží elektřina ve vašem regionu. Klikněte na grafiku pro zobrazení mapy. Článek pokračuje pod ní.


Ceny chce hlídat i Brusel

České domácnosti i firmy si příští rok výrazně připlatí za elektrickou energii. ČEZ a Pražská energetika dodají domácnostem elektřinu za ceny vyšší o 9,9 procenta než letos, společnost E.ON dokonce o 16,4 procenta dráž. Firmy budou platit u ČEZu o 9,4 procenta více, u Pražské energetiky o 14,4 % více a u E.ON o 18 procent více.


Přečtěte si také

Evropská komise (EK) možná bude zasahovat proti "nepřiměřenému" růstu cen energií. Vyplývá to podle agentury ČTK z návrhu opatření ke zmírnění dopadů současné hospodářské krize a obnově evropské ekonomiky, který komise představí ve středu.

"Komise plně využije nástroje, které má k dispozici pro zásahy na vnitřním trhu a proti porušování hospodářské soutěže, v případě, že výši cen nebude možné ospravedlnit," stojí v návrhu. Týká se to podle ní zejména nepřiměřených nárůstů cen energií, ale třeba i potravin. Ke stejnému postupu zřejmě EK, která funguje i jako antimonopolní úřad EU, vyzve i jednotlivé členské státy.

HK: Zvyšování cen elektřiny je nehorázné

Přesto však i toto výsledné zdražení ostře napadla například Hospodářská komora ČR (HK ČR). Ta považuje plánovaný nárůst cen elektřiny za neodůvodněný.

"Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují. Zejména když klesají ceny ropy a uhlí, nevidíme žádný důvod k dalšímu zvyšování cen," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Hospodářská komora podle něj vidí v neodůvodnitelném nárůstu cen elektrické energie monopolní postavení dodavatelů v jednotlivých oblastech. Energetici si podle prezidenta HK vždy najdou nějaký důvod ke zvyšování cen. Dříve energetici odůvodňovali růst cen zejména situací na trhu s ropou. Cena ropy nyní klesla na třetinu, ale elektřina má přesto nadále růst.

"Je to špatná zpráva pro naše firmy, které se v současné době potýkají již s prvními dopady útlumu světové ekonomiky," upozornil Kužel a dodal: "Vyzýváme proto znovu vládu, aby se zabývala zvyšováním cen elektřiny v České republice, podobně jako již dříve deklarovala, že se bude zabývat situací na trhu s plynem, a realizovala příslušná opatření k zamezení dalšího růstu cen, která tvrdě dopadají na tuzemské spotřebitele," dodal Kužel.