Tuzemští podnikatelé se musejí od začátku letošního roku vyrovnávat s důsledky světové hospodářské krize, především s masivním poklesem poptávky. Některým strojírenským firmám omezili zákazníci v oboru zakázky až o 80 procent. Firmy z oblasti chemické výroby uvádějí místy pokles výrobní kapacity až o 60 procent. Vyplývá to z probíhajícího dotazníkového šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 1600 členskými firmami.

Pokles poptávky má přímou návaznost na vytíženost podniků v jednotlivých odvětvích. "Procento poklesu zakázek jednotlivých podniků se však nedá vztáhnout a zprůměrovat na celé odvětví. Přesto jsou tyto údaje jistým indikátorem zhoršující se kondice české ekonomiky a řady podniků," uvedl tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Odstávky a nucené dovolené

Ve Zlínském kraji zatím hospodářská recese dopadá především na dodavatele pro stavebnictví nebo automobilový průmysl. "Vnímáme to tak, že pokles v prvním a druhém kvartále může být až 50 procent s tím, že ve třetím a čtvrtém se to dožene na 60 nebo 70 procent obvyklého stavu," uvedl v pátek generální ředitel chemického závodu Deza z Valašského Meziříčí Zbyněk Průša. Firma už zastavila dva klíčové provozy, vyrábí v omezeném režimu a uvažuje i o odstavení dalších provozů. Část jejích zaměstnanců je proto nyní na dovolené. "Chystáme program, že zůstanou na 70 procentech platu," doplnil ředitel.

Zhruba o třetinu klesly zakázky písecké firmě Aisin Europe Manufacturing Czech, která vyrábí čerpadla, kryty hlav válců a olejové vany. Podle ředitele Miloše Hnízdila se to bezprostředně dotklo i zaměstnanců. "Skončili pracovníci na dočasnou dobu a ve zkušební době a ve snižování stavu nadále pokračuje přirozeným úbytkem," uvedl Hnízdil. Společnost rovněž přešla z třísměnného na dvousměnný provoz.

Jsou ale i firmy, které finanční krize dosud nezasáhla. Plzeňskou společnost Škoda Power, která patří k předním světovým výrobcům parních turbín, ovlivňuje krize jen velmi okrajově. Výraznější problémy nemají ani v plzeňském závodě firmy Panasonic, kde vyrábějí televizory v nepřetržitém provozu ve stejném objemu jako loni v lednu, únoru a březnu. S poklesem zakázek se nepotýká ani budějovická firma Robert Bosch.

Pokračování odstávek už naopak oznámil jihlavský Bosch Diesel, který ve výrobě čerpadel pro dieselové motory zaměstnává 5600 lidí. V lednu budou jeho provozy fungovat z poloviny nebo ze 75 procent. Odstávky se budou týkat hlavně pátků a konce měsíce.

"Vaříme z vody"

Velké výkyvy na trhu s elektronikou a prodejní propad na začátku roku zaznamenal i japonský producent plochých LCD obrazovek do televizorů, firma IPS Alpha Technology Europe sídlící nedaleko Žatce. Většina jejích zaměstnanců zůstane od poloviny ledna minimálně 14 dní doma za 65 procent mzdy.

"Za první čtvrtletí počítáme s meziročním poklesem tržeb a 25 procent," řekl Miroslav Slaný, mluvčí holdingu Z-Group, čtvrté největší ocelářské skupiny v Česku, kam patří například Železárny Hrádek. Problémy s odbytem má nyní také společnost Kasko ze Slavkova na Uherskohradišťsku, která dodává plastové díly mimo jiné i pro mladoboleslavskou Škodu Auto. "Zákazníci nám nedokážou dát plány ani výhledy, takže vaříme z vody," vysvětlil jednatel společnosti Zdeněk Kadlček s tím, že firma má nyní plné sklady a hledá další řešení.

Mluvčí sklářské a bižuterní firmy Jablonex Group uvedl, že zakázek je o něco méně. Personální ředitel jabloneckého výrobce autobrzd TRW Lucas Varity Vladimír Zákoucký odhadl propad zhruba na 17 procent. "Tam, kde se pracovalo v nepřetržitém režimu, jedeme nyní 18 směn v týdnu a tam, kde se dříve pracovalo na 18 směn, stačí nyní 15," řekl Zákoucký.

Konkrétní ekonomické dopady už registrují i v písecké továrně na autodíly francouzského koncernu Faurecia. Podle personální vedoucí Stanislavy Stoklasové oproti původním rozpočtům počet zakázek klesl a stále se čeká na další vývoj. Mírně nižší poptávku po skle registrují v teplické společnosti AGC Flat Glass Czech. Skláři předpokládají, že i kvůli nižší dostupnosti hypoték ještě klesne stavební výroba, a tím i poptávka po stavebním skle.