Ministerstvo pro místní rozvoj zváží poskytnutí překlenovacích úvěrů vlekařům, kterým letošní teplá zima zkomplikovala splácení půjček. Na ministra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) se v pondělí dopisem obrátil Svaz provozovatelů lanovek a vleků (SPLV) požadující zřízení takzvaného garančního fondu, z něhož by ministerstvo úvěry poskytovalo. Čunek dnes ČTK řekl, že dopis od vlekařů ještě neobdržel.

"Je to komplikovaná záležitost, já jsem se s vlekaři domluvil, že mají jasně formulovat stanovisko, které jejich asociace zaštítí, tento materiál jsem ještě neobdržel," řekl Čunek s tím, že se po jeho prostudování s vlekaři domluví, za jakých podmínek jim ministerstvo pomůže překlenout období nízkých zisků.

Stát ale musí být při poskytování případné podpory opatrný, upozornil dnes antimonopolní úřad. "Pokud by se stát rozhodl podnikatele v tomto oboru podpořit, mohl by se tím dostat do působnosti předpisů o veřejné podpoře," tvrdí místopředseda úřadu Kamil Rudolecký. Takovou finanční pomoc by pak musela schvalovat Evropská komise. Podpora zemědělců po povodních nebo dlouhých vedrech je odlišná. Na nápravě těchto škod existuje společný zájem a Evropská komise je považuje za akceptovatelné, doplnil Rudolecký.

Podle Čunka je nutné problém řešit i na úrovni privátních subjektů, tedy bank a leasingových společností, které by měly zvážit odklad splátek pro hoteliéry a vlekaře. "Rozvoj regionu je totiž s půjčkami vlekařů, kteří jsou často i majiteli penzionů, spojený," řekl Čunek.

Jednání mezi Čunkem, který veřejně přislíbil vlekařům pomoc, a SPLV trvá už několik týdnů. Vlekaři od ministerstva pro místní rozvoj požadují 230 milionů korun. Peníze by měly být poskytovány z "garančního fondu" ministerstva, nejednalo by se však o dotace nýbrž o bezúročné půjčky, které by umožnily vlekařům splatit jejich současné závazky.