Nejvíce zboží do Evropské unie nyní proudí do EU z Číny. Podle údajů statistického úřadu Eurostat Čína sesadila s vedoucí pozice v oblasti evropského importu Spojené státy. Podle údajů Eurostatu se objem evropského dovozu z Číny loni zvýšil o 21 procent, zatímco import z USA vzrostl pouze o 8 procent. Čína vyvezla v letošním lednu do zemí evropské pětadvacítky zboží za 191,5 miliard euro. Z USA bylo ve stejném období dovezeno zboží za 176,2 miliardy euro.

Prudké zvýšení čínského dovozu je velmi citlivou politickou otázkou a způsobuje debaty o budoucnu evropské průmyslové konkurenceschopnosti.
Radikální názory ovšem mírní objem evropského exportu do Číny. Ten meziročně vzrostl o 23 procent na 63,3 miliardy euro. Ekonomové, oslovení deníkem Financial Times, tento vývoj vysvětlují optimismem v souvislosti z dalším vývojem světové ekonomiky. Daleko vyšší hrozbu než zpomalení ekonomiky USA by podle nich pro udržitelný růst světové ekonomiky znamenalo nečekané zpomalení v současnosti rychle rostoucích asijských ekonomik.

Rizikem je silné euro

K vážným rizikům eurozóny z hlediska obchodu v současnosti patří zejména posilování jednotné evropské měny eura, s čímž jsou spojené negativní vlivy na export z EU. Sezónně upravená data vykázala v lednu meziměsíční pokles exportu eurozóny o 0,4 procenta. Nejvyšší nárůst zaznamenal dovoz mechanických a elektrických zařízení z Číny.

Eurozóna v lednu podle ECB zaznamenala obnovení přílivu investic. Z prosincových přebytků se však do schodků dostala bilance vnější výměny, tedy zahraniční obchod a běžný účet.

Běžný účet vykázal v lednu deficit 6,0 miliardy eur po lednovém přebytku 4,5 miliardy. Obchodní bilance, což je hlavní součást běžného účtu, se přehoupla do schodku 3,7 miliardy po předchozím aktivním saldu 3,3 miliardy eur. Do malého deficitu sklouzla bilance výměny služeb a účet příjmů z investic.