Češi se letos nebudou muset bát zvednout telefon v zahraničí. Ještě dříve, než vstoupí v platnost povinný "eurotarif" pro volání ze zemí Evropské unie, se tuzemští operátoři začali předhánět v nabídkách levného volání z ciziny.

Telefónica O2 ode dneška snížila ceny volání ze čtrnácti oblíbených turistických destinací až o osmdesát procent. Minuta volání ze Španělska či Chorvatska vyjde nyní na necelých dvanáct korun. Cestovatelé se u O2 ani nemusí bát obávaného příchozího hovoru na pláži. "Třicet minut příchozích hovorů je zdarma, každý další pak vyjde na necelých šest korun za minutu," říká tiskový mluvčí O2 Martin Žabka.

Zákazníci "bublinového" operátora ušetří také při volání z ostatních zemí Evropské unie, kde zaplatí necelých třicet korun za minutu, namísto dosavadních více než jednačtyřiceti.

Konkurence byla první

Telefónica je poslední operátor na trhu, který svou roamingovou nabídkou reaguje na blížící se období letních dovolených.

Konkurenční T-Mobile už má delší dobu svůj roamingový balíček Cestovatel, kde stojí minuta volání 4,76 korun. Vodafone zase letos zavedl službu Passport. S ním turisté ze všech zemí Evropské unie, ale i z Chorvatska volají za stejnou minutovou sazbu, jako u svého domácího tarifu.

Vodafone i T-Mobile si však na rozdíl od O2 účtují sestavovací poplatky 22 korun, respektive 34,5 koruny. Díky nim se tak spíš vyplatí volání delší než tři minuty.

Nový roamingový tarif O2 je při zhruba dvouminutovém hovoru sice nejlevnější na trhu, platí ale pouze ve vybraných destinacích. Nevztahuje se například na volání z Německa, tedy země, kam jezdí Češi nejvíce za byznysem.

Operátor nezměnil tradičně vysoké ceny textových zpráv z ciziny. Sto šedesát znaků vyjde na necelých dvanáct korun.

Dále než s eurotarifem

Brusel brojí proti drahému volání ze zahraničí už několik let. Počátkem června však ministři telekomunikací členských zemí unie schválili návrh komisařky Viviane Redingové. Podle něj by měli v polovině roku operátoři zavést minutový tarif s maximální sazbou 49 eurocentů, tedy asi 14 korun za odchozí hovory a 24 centů, asi sedm korun, za příchozí hovory.

Zákazníci si pak během dvou měsíců budou moci vybrat, zda si zachovají současný tarif, nebo přestoupí na "eurotarif". Když se nevyjádří, automaticky získají volání podle pravidel Bruselu. Regulace se ale týká pouze států unie, zatímco nabídka O2 zahrnuje i Thajsko a Vodafone nabízí zvýhodněné volání například z Austrálie.

"Současné snižování cen ale není reakcí na snahy Evropské komise. Naopak potvrzuje fakt, že ceny za volání ze zahraničí neustále klesají díky tvrdému konkurenčnímu boji," upozorňuje Jakub Hrabovský, tiskový mluvčí Vodafonu.

"Není to reakce na nařízení komise. Je to tarif k moři, a to i mimo země Evropské unie," říká k nové nabídce mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Tuzemským operátorům navíc nedávno přibyla nová konkurence pro volání ze zahraničí. Firma United Mobile začala nabízet v zahraničí příchozí hovory zdarma a odchozí hovory z ciziny za jedenáct korun.

Letní volání z Chorvatska či Slovenska