Americký dolar se ani po výrazném poklesu prozatím nevrátí na dráhu růstu a naopak se dá očekávat, že zůstane slabý ještě další dva až tři roky. Předpovídá to bývalý předseda Rady guvernérů americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. Dolar podle něj dokonce může dál zvolna klesat.

"Očekávám, že dolar bude dál zvolna klesat, dokud se nezmění platební bilance Spojených států," řekl Greenspan účastníkům konference v Tel Avivu. Sám se jí ale neúčastnil a k delegátům promlouval prostřednictvím telemostu z USA.


Bývalý šéf má stále značný vliv
"Greenspan potvrzuje názory, že dolar ještě oslabí. V pátek jsme se dočkali příznivých zpráv, ale to ani zdaleka nestačí na to, aby se změnil trend," podotkl viceprezident investiční společnosti Tempus Consulting Greg Salvaggio.
Přestože Greenspan už od ledna není ve funkci šéfa Fedu, jeho vliv na finanční trhy je stále obrovský. Jakmile agentury jeho názor na vývoj dolaru vydaly, dolar smazal veškerý pondělní zisk a oslabil.


"Máme důkazy, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) začínají měnit rezervy z dolarů na eura a japonské jeny. Není moudré mít všechno v jedné měně," řekl Greenspan. Dolar podle něj v určitém okamžiku zamíří dolů, konkrétněji se ale k americké měně nevyjádřil.


Krátkodobé pohyby kurzu jsou nepředvídatelné
Dolar po Greenspanových slovech smazal zisky k euru a zakrátko jeho pokles dosahovat 0,3 procenta. Dostal se tak na 1,3263 USD, přestože ještě odpoledne se prodával v kurzu kolem 1,3210 USD. Dolar k euru v předchozích třech dnech prakticky nepřetržitě zpevňoval. K jenu dolar oslabil na 116,80 JPY z předchozích 117,05 JPY, kde byl odpoledne.


"To bude zkušenost nejbližších let," řekl. Finanční trhy jsou ale podle něj už tak sofistikované, že odhadnout krátkodobý pohyb dolaru je prakticky nemožné. Existuje totiž celá řada investičních nástrojů, která může pohyby cen aktiv krátkodobě velmi silně ovlivnit. To ale nic nemění na dlouhodobém směřování kurzu, který podle Greenspana stále směřuje dolů.


V úterý bude zasedat Federální výbor pro operace na otevřeném trhu, který v rámci Fedu plní roli centrální banky. Analytici předpovídají, že základní úrok zůstane na 5,25 procenta a navíc sílí názory, že se úroky v USA zřejmě nezmění ani začátkem příštího roku. Jestliže bankéři zopakují, že přetrvává riziko inflace, dolar by se mohl dočkat částečné podpory.