Zhruba 300 měst v Evropské unii dnes postihla stávka pošťáků. Tvrdí to na svých internetových stránkách celosvětová odborová organizace UNI-Postal, která sdružuje zaměstnance ze sektoru poštovních služeb. Pošťákům se nelíbí chystaná úplná liberalizace poštovních služeb v EU, která by měla nastat 1. ledna 2009, a jež bude i součástí čtvrtečního jednání ministrů dopravy a energetiky EU v Lucemburku. V Česku stávka nebyla.

"Zaměstnanců České pošty se stávka netýká," řekla ČTK mluvčí pošty Dita Václavíková. Česká pošta patří se zhruba 37.500 zaměstnanci k největším zaměstnavatelům v zemi.

Například v Belgii, Maďarsku, Irsku a Francii někteří zaměstnanci vesměs státních pošt přerušili na asi hodinu práci. Jejich řady však podle agentury AP nebyly početné, přičemž ve Francii se stávky zúčastnila zhruba dvě procenta pošťáků. Podle informací, které UNI-Postal poskytla ČTK, se stávka měla týkat i Rakouska, Kypru, Řecka, Itálie, Lotyšska, Polska, Malty, Lucemburska a Slovenska.

Liberalizace od roku 2009

Za návrhem na liberalizaci stojí Evropská komise. Navrhuje, aby začátkem roku 2009 padnul poslední monopol státních pošt, tedy na zásilky do 50 gramů. Proti se však v poslední době staví Francouzi, Belgičané a Lucemburčané. Podle nich je třeba ujasnit, jak bude hrazená takzvaná univerzální služba. Státní pošty totiž mají často ze zákona uloženou povinnost, že musí dostupnost poštovních služeb zajistit pro každého občana, s čímž mají nemalé náklady.

"Deset let poštovní liberalizace přineslo méně pošt, méně poštovních služeb, méně poštovních schránek a větší vzdálenosti k jednotlivým poštám," uvedl John Pedersen z evropské odbočky UNI-Postal. "Pro zaměstnance to navíc znamenalo méně pracovních míst a nižší platy. To je všechno přesný opak slibů, které nám dala Evropská unie.

Odložení liberalizace je však stále pravděpodobnější a naznačují to i nedávná slova německého europoslance Markuse Ferbera, který předkládá zprávu o liberalizaci poštovních služeb do parlamentního výboru. "Návrh Evropské komise byl brán vážně a byl v podstatě jedinou možností, jak s otevřením trhu pohnout. Ale zprávy z Rady EU a z parlamentu naznačují, že ho podporuje jen menšina," uvedl. Sám je navíc přesvědčen, že odpůrci liberalizace svůj odpor k návrhu EK rozhodně nezmírní.

Na úplnou liberalizaci trhu se musí připravit i Česká pošta, která se má v příštím roce změnit ze státního podniku na akciovou společnost. Nyní má podnik stále monopol na doručování psaní do 50 gramů. Za to musí poskytovat služby za stejných podmínek na celém území republiky.