Rakouský ropný, plynárenský a petrochemický koncern OMV neustále usiluje o převzetí maďarského rivala MOL. OMV nabídlo za akcii MOL 32 000 forintů, pokud mu MOL přestane bránit v převzetí hlasovací kontroly. Společnost MOL ale nabídku odmítla s tím, že cena podhodnocuje hodnotu společnosti.

Podle agentury Reuters činila nabídka 3,5 bilionu forintů (téměř 386 miliard Kč). Navrhovaná cena přitom představuje prémii 19 procent k pondělní závěrečné ceně akcií MOL na burze.

Vývoj cen akcií MOLu za poslední rok

Generální ředitel OMV Wolfgang Ruttenstorfer odpoledne prohlásil, že nevylučuje možnou spolupráci i s energetickou společností ČEZ. Společnost ČEZ přitom plánuje s maďarským MOLem spolupráci na výstavbě dvou elektráren na zemní plyn. Jedné na Slovensku (v areálu Slovnaftu, který vlastní MOL), druhé v Maďarsku (v tamější rafinerii Százhalombatta).

ČEZ stojí mimo

"Možnou spolupráci s OMV nebudeme komentovat. Naše záměry strategické spolupráce se společností MOL snahy společnosti OMV o převzetí firmy MOL neovlivňuje. Mezi společnostmi ČEZ a MOL i nadále probíhají jednání," uvedla pro server iHNed.cz mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Konkrétnější vývoj jednání maďarské a české společnosti však Nováková komentovat odmítla. "Jsme s naším partnerem dohodnuti, že průběh jednání nebudeme komentovat do doby, než vyjednávání skončí," řekla Nováková.
 
Zopakovala rovněž, že "se v rámci posílení strategické aliance mezi ČEZ a MOL uvažuje jako další bod nákup až desetiprocentního podílu MOLu".
 
Jednání jsou v plném proudu
 
Právě před čtvrt rokem koncern OMV vyhlásil, že zvýšil podíl v MOL na 18,6 procenta. Nyní v něm drží 20,2 procenta. MOL se ale spojení s rakouským koncernem brání a OMV nemůže získat v MOL hlasovací většinu kvůli řadě technických překážek.
 
Vedení OMV stále věří, že spojení s MOL nabízí strategickou příležitost. Vznikla by jedna z nejsilnějších ropných a plynárenských firem v Evropě se zaměřením na rychle rostoucí trhy ve střední a východní Evropě.
 
"Podle mých informací jednání mezi ČEZ a MOL stále probíhají a nejsem si vědom, že by došlo k nějakému rozhodnutí. Tato jednání budou na agendě říjnové dozorčí rady, kde se se situací také podrobněji seznámí zástupci státu," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Tomáš Bartovský.
 
Konečným cílem je fúze
 
OMV usiluje o odstranění restrikcí hlasovacích práv v maďarském podniku. Již dříve uvedl, že se spojí s MOL pouze za podmínky, že správní rada MOL bude s takovým krokem souhlasit. MOL místo toho ale spustil razantní zpětný odkup vlastních akcií, aby svou obranu posílil.

Nyní je OMV připraven nabídnout 25 procent svých akcií, pokud by získal nejméně 50 procent hlasovací kontroly nad MOL a souhlas od Evropské komise k fúzi.

Podle agentury MTI se dnes obchodování s akciemi MOL na žádost samotné firmy na několik hodin zastavilo. Podle dat serveru Patria.cz bylo obchodování s akciemi MOL obnoveno kolem půl jedné.