Více než 60 procent Němců není spokojeno s eurem a nejraději by se vrátilo zpět k marce. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnil finanční ústav Dresdner Bank. Euro je v oběhu šest let a na jeho zavedení se chystá i Česká republika a Slovensko.

V průzkumu odpovídalo zhruba 1300 občanů, kteří jsou oprávněni volit. Pro návrat k německé marce se vyslovilo 61,6 procenta dotázaných, zatímco v podobném průzkumu, který se konal zhruba před třemi lety, chtělo marku zpět 54,3 procenta respondentů.

Banka, jejímž vlastníkem je německý pojišťovací ústav Allianz, si nechala oba průzkumy vypracovat u agentury Forschungsgruppe Wahlen (FGW). Mnoho Němců si zavedení eura spojuje hlavně s vyššími cenami, a euru se v Německu proto s oblibou říká "Teuro", podle německého slova "teuer" (drahý).

S eurem je spokojeno 36,3 procenta dotázaných, zatímco v minulém průzkumu to bylo 42,6 procenta. Euro nevadí hlavně mladších občanům a lidem s vyšším vzděláním. Politici ale euro podporují a zdůrazňují i nezávislostí Evropské centrální banky (ECB). Ta sídlí ve Frankfurtu a určuje měnovou politiku pro celou eurozónu.

V České republice a na Slovensku je postoj k euru příznivější. Z průzkumu Eurobarometr na konci listopadu vyplynulo, že zavedení eura pozitivně vnímá 42 procent Čechů a 55 procent Slováků. Téměř polovina Čechů, konkrétně 48 procent, má ale k nástupu eura negativní vztah, zatímco takových Slováků je 39 procent. Slovenská vláda chce zavést euro od roku 2009, v České republice se eurem zřejmě nebude platit dřív než v roce 2012.