euro-penize-192-128.jpgKypr a Malta počínaje dneškem vstoupily do eurozóny, která tak má patnáct členů a 318 milionů obyvatel. Zatímco političtí představitelé obou zemí doufají, že jim přijetí eura přinese ekonomické výhody, mnozí obyvatelé se obávají, že to bude znamenat zvýšení cen.

Ačkoli je na obou ostrovech hrubý národní produkt na jednoho obyvatele nižší než v eurozóně (na Kypru 92 procent a na Maltě 71,5 procenta), mají silný ekonomický růst (kolem čtyř procent) a vysloužily si pochvalu Bruselu za přípravu na zavedení nové měny. Obě země jsou členy EU do roku 2004.

Oba státy přijetí evropské měny bouřlivě oslavily. Na Maltě, kde euro nahradilo maltskou liru, lidé slavili zároveň s vítáním nového roku koncerty a ohňostroji v metropoli Vallettě. Na Kypru na euro přecházejí dokonce i dvě zdejší britské vojenské základny u města Dekelia a na poloostrově Akrotiri.

Malta, která tak přišla o svou pověst daňového ráje, hodlá využít vstupu do eurozóny k většímu zaměření ekonomiky na služby a špičkovou technologii. Kypr doufá, že přijetí eura přitáhne investory, podpoří růst a zvýší měnovou stabilitu. Zjednodušení nastanou i v turistice, která je pro oba ostrovy klíčovým sektorem ekonomiky.

V obou zemích byla původní měna silnější než euro: na Maltě se euro rovná 0,4292 maltské liry a na Kypru 0,585274 kyperské libry.

Dalším kandidátem na vstup do eurozóny je Slovensko, které by chtělo přijmout euro od 1. ledna 2009. Česko má problémy s plněním některých kritérií podmiňujících zavedení eura a zatím si nestanovilo cílové datum vstupu do eurozóny.