Na ruském trhu se nadále neobchoduje a investoři čekají na pokyny Federálního úřadu pro finanční trhy, když v tuto chvíli to vypadá, že obchodování bude spuštěno až v pátek.

Centrální banka se snaží řešit likviditní krizi tím, že nabídla již ve středu 44 mld. USD ruským bankám poté, co hlavní mezibankovní úroková sazba MosPrime vzrostla na rekordních 11,1 %. Ředitel nezávislé ratingové agentury RusRating, Richard Hainsworth, na konferenci v Ženevě řekl: "Krach některých středně velkých nebo velkých bank je nevyhnutelný, ale nebude to v tak velkém počtu, jak se lidé domnívají“.

Více čtěte

Centrální banka se také snaží posílit likviditu na trhu tím, že již ve středu výrazně snížila povinné odvody komerčních bank proti novým vkladům. Centrální banka snížila požadavky na rezervy u komerčních bank o čtyři procentní body. Pro zahraniční banky to znamená na 4,5 procenta ze současných 8,5 procenta a na rublové vklady se rezervy snižují na 1,5 procenta z pěti procent. Banka zároveň snížila úrokovou sazbu na jednodenní repo úvěry o jeden procentní bod na osm procent.

Medveděv: Nenecháme ruský finanční trh padnout

dmitrij-medvedev-rusko__192x128_.jpgNa podporu ruského trhu se dnes vyjádřil ruský prezident, Dmitrij Medveděv. "Ruská vláda podpoří trhy, jak jen to bude možné," prohlásil. Dále řekl, že hlavní prioritou je stabilita a ruská vláda má dost nástrojů na to, aby zažehnala tuto krizi.

Další podporou pro ruské akcie by mohlo být prohlášení ministra financí, Alexeje Kudrina, který řekl, že od 1. října dojde ke snížení exportní daně na ropu, což by mělo společnostem ušetřit až 5,5 mld. USD.

Při pokračujícím pozastavení obchodování v Moskvě se obchodují pouze certifikáty ruských akcií a to především na londýnské burze. Většina akcií prudce roste, když v zeleném se ocitají hlavní evropské indexy a cena ropy se vzdaluje od 90 USD/barel.

Dotkne se krize obyčejných Rusů?

Situace na moskevských burzách a napjatý stav v bankovním sektoru, který postrádá dostatek hotovosti, poutá pozornost ruských médií. "Situace na trzích připomíná více psychologii, než ekonomiku," uvedla ve čtvrtek zpravodajská televize Vesti. Experti nicméně nečekají opakování krachu z roku 1998.

Více o realitní a finanční krizi si přečtěte ZDE

"Krize finančního trhu se stala první prověrkou připravenosti ruských úřadů na krizové řízení. Vedení se dobře naučilo odpočívat a utrácet, ale teď je třeba pracovat," napsal list Vedomosti.

Akciový trh v Rusku sice není tak rozvinutý jako v USA, aby se krize bezprostředně dotkla prostých občanů, ale pokud vyústí v pád velkých bank a velkých podniků, pocítí ji i obyčejní Rusové. Pak by se problémy mohly projevit i na stabilitě politického systému, jehož popularita a legitimita se opírá o vysoké tempo hospodářského růstu a zvětšování příjmů a životní úrovně občanů, varují Vedomosti.

Podle Kommersantu banky shánějí peníze ze všemožných zdrojů, aby pokryly nedostatek hotovosti. Peníze na trhu však chybějí, což se promítá i do pokračujícího pádu akcií, protože lidé se zbavují cenných papírů, aby pokryli schodek kapitálu. Kommersant rovněž poukazuje, že v důsledku ruští developeři začínají omezovat výstavbu.