Slovensko má nový balík opatření proti dopadům globální hospodářské krize. Obsahuje veřejné investice, zjemnění pravidel investičních stimulů nebo nižší daně, hlavně pro lidi s nižšími příjmy. Kromě plánu Rady pro hospodářskou krizi kabinet Roberta Fica počítá s opatřeními na podporu zaměstnanosti.

Nový balík má podle Fica pomoci zachovat hospodářský růst a podpořit významné veřejné investice. „Je to shoda partnerů, kteří tvoří Radu pro hospodářskou krizi,“ řekl po jejím zasedání premiér. Letos se podle Fica v rámci tzv. PPP projektů (projektů veřejně-soukromého partnerství) může proinvestovat 1,33 miliardy eur (asi 37,4 miliardy Kč).

Čtěte také

U takových investic soukromá společnost zaplatí například stavbu silnice a stát jí pak náklady splácí. Vláda plánuje prostřednictvím PPP projektů financovat stavbu některých úseků dálnic a rychlostních komunikací.

Udržení pracovních míst za 3,7 miliardy korun

Kromě toho v pondělí slovenská vláda schválila částku 132,78 milionu eur (asi 3,74 miliardy Kč) na „udržení a tvorbu pracovních míst“.

Finanční podporu by měli dostávat zaměstnavatelé, překonat období krize mají pomoci také příspěvky ke mzdě zaměstnance. Další peníze půjdou na podporu samostatně výdělečné činnosti či zřízení živnosti v oboru zpracování zemědělských výrobků. Materiál by měl slovenský parlament ve zkráceném řízení projednat na schůzi, která začne v úterý.

Materiál by měl slovenský parlament ve zkráceném řízení projednat na schůzi, která začne v úterý.

Nejrychleji rostoucí HDP propouštění nezabránil

Slovensko patřilo v posledním období k nejrychleji rostoucím zemím v rámci Evropské unie. Přestože se kvůli krizi výkonnost hospodářství sníží, země by měla mít podle odhadů Evropské komise nejvyšší růst hrubého domácího produktu (HDP) v EU.

Přesto ale krize už zasáhla několik slovenských podniků, které kvůli poklesu zakázek ze zahraničí omezily výrobu a ohlásily propouštění. Míra evidované nezaměstnanosti koncem loňského roku vzrostla na 8,39 procenta, ještě v srpnu přitom byla na historickém minimu 7,36 procenta. Na konci ledna bylo na Slovensku ohroženo asi 10.000 pracovních míst.