cinsky-drak-192-128.jpgEkonomika Číny si v příštím roce udrží dvouciferné tempo růstu. A to i navzdory tomu, že problémy jinde ve světě se nepříznivě podepíšou na vývozu čínského zboží. Předpovídají to analytici, kterých se v anketě dotazovala agentura Reuters. Odhady růstu ekonomové dokonce mírně zvýšili.

Čínská ekonomika v letošním roce vzroste zřejmě o více než 11 procent. Roční hospodářský růst převyšující 10 procent zvyšuje Čína nepřetržitě již pět let. Podle ekonomů letošní růst HDP Číny dosáhne 11,5 procenta. Oslabení ve Spojených státech amerických i ostatních světových ekonomikách však způsobí, že příští rok již tak silný nebude.

Průměrný odhad předpokládá, že HDP v Číně v roce 2008 vzroste o 10,7 procenta, což by byl nejrychlejší růst od roku 1994. Ekonomové však odhadují, že tempo růstu bude rychlejší, než předpokládali v zářijové prognóze. Tehdy si mysleli, že příští rok Čína vykáže růst o 10,5 procenta.

I přes rychlý růst je Čína relativně chudá země

I přes rychlý hospodářský růst zůstává Čína nadále relativně chudou zemí, což platí zejména o venkovských oblastech. Například Světová banka (SB) začátkem týdne uvedla, že v přepočtu na paritu kupní síly vyjádřenou v dolarech je čínská ekonomika mnohem menší, než se předpokládalo. Obdobně je na tom i indická ekonomika.

Mohlo by to tak znamenat, že Čína s Indií nemají nárok na výrazně vyšší zastoupení v SB a Mezinárodním měnovém fondu (MMF), kterého se dožadují. V rámci skupiny mladých ekonomik totiž existují státy, které mají menší ekonomiku, ale po přepočtu na paritu kupní síly mají větší vliv než Čína.

Struktura hospodářského růstu Číny se ale začne do budoucna měnit. Podle analytiků to bude výsledek několika faktorů, především pomalejšího růstu světové ekonomiky, naopak rychlejšího růstu kurzu jüanu a do určité míry i snaha úřadů zmírnit tempo vývozu.

Problém? Inflace

"Předpokládáme, že růst vývozu v roce 2008 značně klesne a rychleji se bude zvyšovat dovoz," řekla hlavní ekonomka ústavu Bank of America Tao Wang. Obchodní přebytek se příští rok opět zvýší, ale ne o tolik, jak se mezi analytiky předpokládalo ještě na podzim. Zatímco letos by se obchodní přebytek měl zvýšit o 47 procent, příští rok už jen o 20 procent.

Problémem bude inflace. Ta se začala zvyšovat letos a příští rok zřejmě ještě výrazněji nepoleví, i když by měla být nižší. Míra inflace letos vystoupí zřejmě na 4,7 procenta, zatímco příští rok se podle odhadů sníží na 4,2 procenta.