bernanke192.gifAmerická centrální banka (Fed), které šéfuje Ben Bernanke (na snímku) snížila odhad hospodářského růstu Spojených států amerických pro letošní rok na 0,3 až 1,2 procenta z ještě před třemi měsíci předpokládaných 1,3 až 2,0 procenta.

Podle americké centrální banky letos vzroste míra nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických na 5,5 až 5,7 procenta z loňských 4,6 procenta. Ve své předchozí prognóze přitom Fed ještě počítal s nárůstem na maximálně 5,3 procenta. Centrální bankéři rovněž zvýšili odhad letošní inflace na 3,1 až 3,4 procenta, přičemž ještě nedávno předpokládali 2,1 až 2,4 procenta.

Fed navíc naznačil, že není příliš nakloněn dalšímu snižování úrokových sazeb. Americká centrální banka od září loňského roku snížila základní úrokovou sazbu již o tři a čtvrt procentního bodu na rovná dvě procenta.

Čtěte více o snižování úrokových sazeb v USA

Chtěla tím co nejvíce podpořit americkou ekonomiku v boji proti úvěrové krizi, kterou rozpoutaly v létě loňského roku problémy na hypotečním trhu. Fed doufá, že nižší sazby společně se stimulačními opatřeními vlády podpoří hospodářský růst ve druhé polovině letošního roku.

Změnám v prognózách americké centrální banky tak dominuje podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zhoršený výhled na letošní rok při minimálních posunech prognóz pro roky 2009 a 2010.

"Podle očekávání nevydržel poměrně optimistický lednový odhad růstu HDP pro letošní rok. Fed tehdy počítal s růstem ekonomiky o 1,3 až 2 procenta. Dubnová prognóza uvádí interval o poznání nižší, tedy 0,3 až 1,2 procenta. Letošní rok je zatím ve znamení smíšených ekonomických informací," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Smíšená americká data

Růst amerického HDP v prvním čtvrtletí, pomalejší zhoršování situace na trhu práce a optimismus na finančních trzích nabízí ale podle Marka světlejší stránku ekonomiky. naopak obavy z dopadů rekordně drahé ropy, zrychlení inflace, vzestupu inflačních očekávání a neustálé zhoršování spotřebitelské důvěry představují temnější stranu úvah o budoucnosti nejen americké ekonomiky.

"Samozřejmě je potřeba vzít v potaz trh nemovitostí, kde současné problémy americké ekonomiky začaly. Ceny domů stále klesají stejně jako jejich prodeje. Kardinálními otázkami tak je, jak hluboko ještě klesnou a jestli jsou odpisy z hypoték a cenných papírů na ně navázaných již dostatečně započítány ve ztrátách finančního sektoru," dodal Marek.

Prezident pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart již o víkendu uvedl, že současné zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech pocítí i zbytek světa. Dodal však, že dopady zřejmě nebudou tak dramatické, jak upozorňují někteří analytici.

Čtěte více

Hlavním důvodem je podle Lockharta rostoucí hospodářská integrace světa. "Globální ekonomická integrace v posledních letech pokročila a dostala se do bodu, kdy zpomalení v USA určitě pocítí," řekl o víkendu agentuře Reuters Lockhart.

usa-krize-530.jpg