wall_street_burza__192x128_.jpgAkcie na Wall Streetu ve čtvrtek otočily a prudce rostly. Newyorská burza uzavřela o více než tři procenta výš než ve středu. Výrazně stouply také akcie finačních ústavů, což může v pátek aspoň krátkotobě pomoci burzám na celém světě.

Dow Jonesův akciový index uzavřel na 11 019,69 bodu, což představuje 3,86 procenta nárůst. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 4,32 procenta na 1206,31 bodu. Posílil také dolar, jak vůči jenu, tak vůči euru.
 
Živou vodou pro americký akciový trh byly zprávy o tom, že Bushova administrativa připravuje další záchranný plán, který by spočíval ve vytvoření zvláštní státní instituce s posláním odkupovat špatné úvěry.

Blog o finanční krizi přímo z USA

Nejnovější vývoj: Amerika se připravuje na Konsolidační banku

Dozvuky krize: Bernanke out, Paulson up

 

Inspirace z hypoteční krize

Podobný model už americká vláda schválila na pomoc domácnostem při předchozí hypoteční krizi. Ministr financí Henry Paulson už začal vyjednávat pro tento návrh, který bude nejspíš opět velmi nákladný pro státní rozpočet, podporu u amerických kongresmanů, napsala agentura Reuters.

Podobná státní agentura vznikla v USA po krachu některých spořitelen a bank v 80. letech minulého století s cílem postarat se o jejich závazky.
 
"Američtí občané si mohou být jisti tím, že budeme pokračovat v krocích, které posílí a stabilizují naše finanční trhy a vylepší důvěru investorů," prohlásil na mimořádném briefingu George Bush.
 
"Mluví o tom, že z účetních knih finančních institucí vyjmou špatné úvěry. To je důvod, proč akcie i dolar rostou," komentoval čtvrteční dění analytik Jonathan Gencher z Bank of Montreal.

Čtěte více o světové finanční krizi

Zprávy o vládním plánu následovaly poté, co největší světové centrální banky včetně amerického Fedu ráno oznámily plán napumpovat do finančního systému dalších 180 miliard dolarů.

Tyto peníze poskytnou formou levných půjček komerčním bankám, které mají problémy s hotovostí. Kvůli nedůvěře způsobené krachem Lehman Brothers a potížím dalších finančních domů si totiž banky nechtějí půjčovat mezi sebou, což může vést ke kolapsu celého finančního systému.
 
Oživení burz tak přišlo den poté, co Dow Jones klesl na nejnižší úroveň od listopadu 2005 a S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejprudší propad od 17. září 2001, kdy bylo obchodování na amerických burzách obnoveno po teroristických útocích z 11. září.

Burza prudce klesla kvůli bankrotu banky Lehman Brothers a dalším událostem, které prohlubují globální úvěrovou krizi. Na středeční propad amerického trhu ve čtvrtek navázaly také burzy v Asii a Evropě.