Cena ropy se vyšplhala opět na nový rekord. V průběhu asijského obchodování překonala rekordních 93 dolarů za barel. Hlavními důvody jsou slabý dolar, rostoucí politické napětí na Blízkém východě a obavy o dostatek dodávek před zimní sezónou na severní polokouli.

Cena lehké americké ropy WTI během asijského elektronického obchodování stoupla až na rekordních 93,19 dolaru za barel. Poté se však lehce stáhla zpět a po šesté hodině SEČ se obchodovala kolem 93,13 dolaru. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou byla vyšší o 1,27 dolaru. Cena londýnské ropy Brent se zvýšila o 1,31 dolaru na 90 dolarů za barel.

Pokračující trend

Co vidíme, je pokračování trendu z konce minulého týdne," uvedl stratég Commonwealth Bank of Australia David Moore. Podle něj se trhy soustředí na Blízký východ a také slabý dolar. Pokles dolaru láká investory k nákupu termínových kontraktů, které jsou zajištěním proti oslabení měny. Slabší dolar také zlevňuje termínové kontrakty, jejichž cena je stanovena v dolarech, pro obchodníky z nedolarových oblastí.

K růstu cen ropy přispívá v poslední době také napětí na Blízkém východě, a to především mezi Tureckem a Irákem a Spojenými státy americkými a Íránem, které s sebou nese obavy z přerušení vývozu ropy.

Současné ceny jsou rekordní pouze absolutně, tedy podle číselného vyjádření. Reálné ceny, které berou v úvahu vliv inflace, ještě na rekordu nejsou, daleko k němu ale nemají. Na rekordu byla ropa v roce 1980, v době, kdy vrcholil konflikt mezi Íránem a Irákem. Pokud by se rekord z roku 1980, kdy se cena ropy přiblížila ke 40 dolarům za barel, přepočetl na dnešní hodnotu peněz, činila by reálná hodnota 101,70 dolaru.