inflace-penize-192-128.jpgMeziročně vzrostly spotřebitelské ceny v České republice v červenci o 6,9 procenta, což je o 0,2 procenta více než v červnu. Zrychlení cenového růstu nastalo především v oddíle bydlení v důsledku zvýšení cen zemního plynu o 27,7 procenta (z 18,4 procenta v červnu). Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Hladina spotřebitelských cen vzrostla v červenci proti červnu o 0,5 procenta. Meziměsíční růst spotřebitelských cen způsobilo zejména zvýšení cen v oddílech bydlení, rekreace a kultura. Ekonomové takový vývoj očekávali.

Červencová inflace podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského nepřinesla výraznější překvapení ani z hlediska její výše ani z hlediska její struktury.

Sezónní vlivy

Struktura meziměsíční inflace podle Rožumberského odhaluje, že její nárůst měly na svědomí téměř výhradně administrativní kroky a sezónní vlivy. Zvyšovaly se především ceny dovolených, cigaret, plynu a nájemné.

"Tlumící vliv na inflaci měl na druhé straně sezónní pokles cen zeleniny a také oblečení a obuvi. V červenci si také konečně mohli alespoň trochu oddechnout motoristé poté, co se ceny pohonných hmot po dvou měsících prudkého růstu nepatrně snížily. Přestože se meziroční inflace po váhavém poklesu v předešlých měsících opět posunula směrem nahoru, nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o nový trend," uvedl pro server iHNed.cz Rožumberský.

Pro nadcházející měsíce naopak Rožumberský předpokládá stabilitu či mírné snižování inflace, které bude následováno jejím prudším poklesem v závěru letošního a na začátku příštího roku v návaznosti na vysokou srovnávací hladinu a dopady silné koruny.

Inflace a kurz koruny

"O stejný scénář se opírala i ČNB při svém čtvrtečním rozhodnutí snížit úrokové sazby. Domníváme se, že hlavním determinantem pro její další rozhodování bude vývoj měnového kurzu. Pokud bude koruna vůči euru pokračovat v oslabování, ČNB zřejmě už letos úroky nesníží," dodal Rožumberský.

Jednomyslné rozhodnutí ČNB o snížení sazeb dává podle analytika společnosti Citco FT Tomáše Volfa jasně najevo, že obavy z pomalého růstu HDP převážily nad inflačními tlaky. V posledních několika měsících sice domácí inflace klesala, ale zdaleka ne tak, jak by si sama ČNB představovala.

"Dnešní čísla za červenec nejsou výjimkou a ukazují na stále vysokou inflaci 6,9 procenta, která oproti červnu dokonce vzrostla o 0,5 procenta. Největším podílem na této akceleraci mají ceny zemního plynu a sezónní dovolené. Zpomalení HDP je patrné v číslech o průmyslové produkci, která vzrostla o 2,2 procenta, což je o tři procentní body méně než trh očekával. Nejvíce se negativně projevily snižující se zakázky ze zahraničí v oblasti motorových vozidel a kancelářských strojů a počítačů," dodal Volf s tím, že během následujících dnů se můžeme dočkat dalšího oslabení domácí koruny.

ČNB čeká pomalejší pokles inflace

Česká národní banka (ČNB) očekává podle své nové prognózy, kterou představila ve čtvrtek, během následujících měsíců pomalejší pokles inflace. Ve druhém čtvrtletí 2009 by měla inflace klesnout na 3,4 procenta a na konci roku 2009 na 2,5 procenta. Ještě v květnu přitom ČNB počítala na počátku roku 2009 s poklesem inflace na 2,9 procenta a ve třetím čtvrtletí 2009 na 2,2 procenta.

 

Přečtěte si také

"Dívám-li se na novou prognózu inflace, tak vypadá na první pohled velmi fajnově, jak nám pěkně klesá. Trh práce, koruna, ropa ale jsou tak drsné otazníky, že za čtvrtrok bankéřům může model ukázat zase úplně něco jiného," okomentoval pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

"Pokud mi na konci roku odbory řeknou, že jim stačí tříprocentní růst mezd, tak to ČNB může vyjít. Já bych lae sázel na drsnější mzdová vyjednávání," dodal Michl.

Inflace v červnu mírně zpomalila růst. Zatímco v dubnu a květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 6,8 procenta, v červnu dosáhl jejich růst hodnoty 6,7 procenta.

NOVÉ Blogy iHNed.cz

Silná koruna, jak ji vidí blogeři iHNed.cz

Dušan Čížek: Exportéři – druh na vymření?