Země Evropské unie by se měly co nejdříve dohodnout, jak se podělí o případné ztráty, které by způsobil kolaps některého z obřích peněžních ústavů. Jak bylo řečeno na výroční konferenci americké centrální banky v Jackson Hole, menší evropské země, například Belgie, by bez pomoci partnerů takovou zátěž neunesly.

"Pádu banky, jejíž aktiva mají mnohem větší hodnotu, než činí HDP menší evropské země, musí unie čelit společně," uvádějí ve své analýze Franklin Allen z Pensylvánské univerzity a jeho kolegyně Elena Carlettiová z německého Frankfurtu.

Dosavadní dohoda nestačí

Jako "hypotetický" příklad předkládají belgický ústav Fortis. Jeho aktiva podle poslední výroční zprávy koncem loňského roku dosahovala 871 miliard eur, zhruba dvaapůlkrát více, než je hodnota ročního HDP Belgie.

NOVÉ! Čtěte ekonomické blogy na iHNed.cz

"Kdyby banka Fortis zkolabovala, nelze předpokládat, že by belgická vláda byla ochotna zasáhnout, neboť by to pro rozpočet znamenalo neúnosnou zátěž," míní Elena Carlettiová.

Podle ní musejí země Evropské unie "rozlousknout" zásadní otázku, jak se v případě kolapsu velké banky s nadnárodní působností podělit o finanční břemeno.

Švýcarsko v ohrožení 

Ministři financí ze zemí EU na své schůzce v slovinském městě Brdo začátkem dubna sice podepsali dohodu o spolupráci v případě podobné "přeshraniční" krize, avšak pravidla, jak se podělit o finanční ztráty, stanovena nebyla, podotýká agentura Bloomberg.

O čem přemýšlet mají také Mezinárodní měnový fond a Banka pro mezinárodní platby v Basileji (BIS). Ty by měly účinně zasáhnout v zemích, které nejsou členy žádného integračního seskupení.

Velké potenciální nebezpečí hrozí podle expertů Švýcarsku, kde sídlí dvě globální peněžní instituce - UBS a Credit Suisse Group.

UBS, jednička alpské konfederace, spravuje aktiva v hodnotě kolem 1,4 bilonu eur. Švýcarský HDP vyčíslený v běžných cenách představuje asi čtvrtinu uvedené sumy. "Potenciální škody, které by způsobil kolaps jednoho ze zmíněných ústavů, si lze jen těžko představit," říká Carlettiová.

Rozdílný pohled na Fed

Riziko, že se některá z "globálních" bank, potopí, nelze podceňovat, vyplynulo z konference v Jackson Hole. "Rok trvající finanční bouře na globálních trzích dosud nepolevila," prohlásil podle agentury Reuters předseda americké centrální banky (Fedu) Ben Bernanke. Jak dodal, výhled světové ekonomiky zůstává velmi nejistý.

Čtěte také

Guvernér italské centrální banky Mario Draghi vidí jednu z podstatných příčin krize v chování investičních bankéřů. "Vůči klientům často byli hrabiví až arogantní. Svoji úlohu jako klíčoví hráči na finančních trzích nezvládli," "říká Draghi.

Co proto na konferenci od expertů dostala i americká centrální banka, jmenovitě její šéf Bernanke. Podle mnohých účastníků podnikl několik neobvyklých až kontroverzních kroků, aby podpořil rozkolísaný finanční systém.

Bernankeho kroky 

Například letos v březnu umožnil investičním bankám čerpat "naléhavé" půjčky přímo ze zdrojů centrální banky.

Bernanke také ze zdrojů centrální banky podpořil prodej investičního domu Bear Stearns bance JPMorgan Chase. V červenci šel ještě dál, když kývl na to, aby výhodné půjčky mohly čerpat také hypoteční společnosti Fannie Mae a Freddie Mac.

"Taková privilegia v USA dříve měly jenom komerční ústavy, na které se - na rozdíl od zmíněných dvou ústavů - vztahovala přísná regulační pravidla," kritizuje Bernankeho Willem Buiter z londýnské School of Economics. Ale například Anil Kashyap z Chicagské univerzity Bernankeho chválí. "Jeho zásluhou se podařilo odvrátit tu nejhorší pohromu," tvrdí Kashyap.