Bez dalších reforem se v Česku eurem jen tak platit nebude. Řekl to včera ministr financí Miroslav Kalousek na konferenci o společné evropské měně pořádané společností Economia.

"Současná reforma udrží deficit rozpočtu pod třemi procenty jenom několik let. Pokud neproběhne reforma důchodů a zdravotnictví, která musí počítat s větší spoluúčastí ekonomicky aktivních obyvatel, nebudeme schopni dlouhodobě plnit podmínky stanovené Evropskou unií," prohlásil Kalousek.

To se týká takzvaného rozpočtového Maastrichtského kritéria, podle kterého nesmí schodek rozpočtů přesáhnout tři procenta HDP.

Letos by měl být deficit díky reformě 3,6 procenta (původně se počítalo s 3,9 procenta), v dalších letech ministerstvo předpokládá menší než tříprocentní schodek.

Právě proto, že vláda nemá v parlamentu většinu a prosazení radikálnějších reforem penzí a zdravotnictví není jisté, odmítá ministerstvo stanovit pevný termín pro přijetí eura.

Kalousek však zatím stále nevzdává myšlenku, že eurem by se mohlo v Česku platit už v roce 2012.

Čeští podnikatelé by pevně určené datum ocenili. "Alespoň orientačně je třeba znát, kdy bude euro v Česku zavedeno. Firmy, které mají příjmy v eurech, pak budou vědět, na jak dlouhou dobu se mají zajišťovat kvůli výkyvům měnových kurzů," říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Podle Zbyňka Frolíka, šéfa výrobce nemocničních lůžek Linet, je však lepší, když vláda nestanoví žádný termín, než když určené datum nedodrží. "V tom případě bych stát zažaloval za ušlý zisk. Na měnových trzích bych se totiž zajistil na jiné období, než bude nakonec potřeba," řekl HN Frolík.

Blízko k zavedení společné evropské měny je naopak Slovensko, kde by mohlo euro platit už za dva roky. Včera však vyjádřil slovenský premiér Robert Fico obavy, že Evropská unie Slováky k euru v roce 2009 nepustí. I když naši východní sousedé plní všechny oficiální podmínky unie, přichází EU se stále dalšími "nepsanými" požadavky. Ty se týkají právě dlouhodobé udržitelnosti podmínek.

Podle analytiků je přijetí eura v současnosti hlavně politickou věcí. A tam mají Slováci před Českem velký náskok. Zatímco tuzemská scéna je ohledně eura rozpolcená, na Slovensku jsou všichni pro.