Všech pět zájemců včetně elektrárenské společnosti ČEZ vylepšilo své nabídky na převzetí 49 procent rozestavěné jaderné elektrárny v bulharském Belene. Uvedla to dnes bulharská státní energetika NEK a ČEZ to potvrdil. Vedle něj jsou na zúženém seznamu uchazečů italský Enel, německé koncerny E.ON a RWE a belgický Electrabel z francouzské skupiny Suez.

NEK, který si v elektrárně ponechá kontrolní podíl, požádal zájemce o lepší projekty na konci loňského prosince. Předpokládal přitom, že investoři přehodnotí své role v budoucím řízení elektrárny.

"Všech pět uchazečů předložilo lepší nabídky," uvedla mluvčí bulharské společnosti. Bližší informace ale odmítla poskytnout.
ČEZ se do soutěže o až 49procentní podíl ve společnosti Belene Power Company přihlásil v červnu loňského roku. Indikativní nabídku pak podal v říjnu. "Podrobnosti o obsahu nabídky nebudou zveřejněny," uvedla dnes mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Hlavním partnerem NEK při dostavbě je ruský Atomstrojexport, kterého Bulhaři vybrali v říjnu 2006. V konsorciu, jež se bude na výstavbě podílet, je rovněž francouzská Areva a německý koncern Siemens.

Elektrárna začne dodávat proud v roce 2014

Projekt za čtyři miliardy eur (104 miliard korun) zahrnuje výstavbu dvou bloků o 1000 megawattech s tlakovodními reaktory třetí generace. Výkon bulharské elektrárny tak odpovídá českému Temelínu. Zprovoznění se předpokládá v roce 2014, NEK ale bude muset ještě vyřešit financování projektu.

NEK minulý měsíc oznámil, že chce strategického partnera pro provoz elektrárny vybrat v první polovině letošního roku. Jednání chtěl NEK původně uzavřít ještě loni; byla ale těžká a potřebovala více času, dodala agentura Reuters.

Elektrárna v Belene nahradí čtyři zastaralé reaktory sovětského typu v Kozloduji, kde je zatím jediná bulharská jaderná elektrárna. Tu muselo Bulharsko pod tlakem Evropské unie částečně uzavřít.