Nový systém emisních povolenek zvýší v České republice ceny elektřiny více než ve většině zemí Evropské unie, tvrdí to šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt. Podle většiny odhadů to bezprostředně zvýší ceny v tuzemsku o 20 až 40 procent. Může za to vysoký podíl uhlí na výrobě elektřiny.

Emisní povolenky zavedla Evropská unie s cílem omezit vypouštění oxidu uhličitého (CO2). V současné době získávají firmy povolenky na určité množství CO2 zdarma. Pokud jim zbudou, mohou je prodat a naopak koupit, když jim scházejí. Podle návrhu komise by si ale od roku 2013 podniky všechny povolenky musely koupit.

Návrh je výhodný pro Francii

Ačkoliv je podle Fiřta těžké odhadovat, o kolik elektřina podraží, cena vzroste každopádně. "Francouzům se povolenky líbí, protože tam je výrazná výroba elektřiny z jaderných zdrojů," uvedl. Česko ale bude ještě dlouho závislé na uhlí, tedy na emisích oxidu uhličitého, říká Fiřt. V Česku totiž tři pětiny elektřiny pocházejí z uhlí, francouzská energetika je naopak postavena především na jádru.

Návrh Evropské komise na nový systém prodeje emisních povolenek je součástí energeticko-klimatického balíčku. "Kdyby byla naše struktura energetiky podobná, jako například ve Francii, tak tento návrh podporujeme také," řekl dříve český premiér Mirek Topolánek. Podle něj tato opatření snižují konkurenceschopnost EU. Česká vláda prosazuje postupný prodej povolenek mezi roky 2013 a 2030. Ostrý start z roku na rok odmítá.

Svaz průmyslu: Růst cen elektřiny v řádu stovek procent

Cena povolenky je z 80 procent zahrnuta v ceně elektřiny už nyní, kdy se za povolenky neplatí, myslí si analytik České spořitelny Jakub Židoň. Odhaduje, že po zahájení obchodování s povolenkami vzroste cena elektřiny zhruba o 17 až 18 procent. "Rozhodně se neobávám zvýšení cen o 40 nebo 50 procent," uvedl. Navíc podle něj bude záležet na kurzu koruny. Pokud bude posilovat, nemusely by se nárůsty cen v zahraničí na českém trhu příliš projevit, odhaduje.

Naopak dramaticky vidí další vývoj ceny elektřiny Svaz průmyslu a dopravy ČR. "V důsledku výrazného podílu fosilních zdrojů na výrobě elektřiny v celé Evropě dojde v letech 2013- 2020 k akceleraci růstu cen elektrické energie, a to v řádu desítek, ale pravděpodobněji stovek procent," stojí v prohlášení svazu.