Zbavit finanční systém zvrácených pobídek, které způsobily současnou globální úvěrovou krizi. To je hlavním cílem reformy finančních trhů. Tu podpořili již v pátek největší finančníci sedmi nejvyspělejších zemí světa G7 (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené státy americké a Velká Británie - pozn. red.).

"Kapitalistický systém by se měl díky těmto reformám stát v delším horizontu bezpečnějším," uvedl v sobotu guvernér italské centrální banky Mario Draghi. Právě Draghi vedl Fórum finanční stability (FSF), které reformní doporučení vypracovalo.

Cílem zprávy je podle Draghiho vrátit finančnímu systému částečnou imunitu vůči perverzním pobídkám a zajistit, aby se náležitě identifikovala a řídila rizika. "Musíme nalézt lepší rovnováhu mezi tržní disciplínou a regulací finančního systému, větší rovnováhu mezi efektivností a inovacemi na jedné straně a rezervami a stabilitou na druhé," řekl další účastník tiskové konference, americký centrální bankéř Timothy Geithner. Právě tato doporučení v sobotu veřejně podpořil i ministr financí Spojených států amerických Henry Paulson.

   

Čtěte více

    

    

Paulson: Musíme reformovat řídící strukturu MMF

 

Fórum finanční stability je složené z centrálních bankéřů, zástupců ministerstev financí, burz a regulačních úřadů předních světových zemí. Vzniklo v reakci na asijskou finanční krizi na konci devadesátých let. Pod Draghiho vedením pracovalo poslední rok na konkrétních návrzích na regulaci finančních systémů a trhů.

Jeho zpráva doporučila podrobení soukromých bank přísnějším kapitálovým požadavkům. Díky nim by totiž podle zprávy mohly banky lépe zvládat finanční šoky. Zpráva také upozornila na nutnost větší mezinárodní kooperace mezi centrálními bankami a orgány finančního dohledu. Centrálním bankám například doporučila vést přeshraniční operace v různých světových měnách. Důvod je jednoznačný - aby v případě krizí mohly být mobilizovány celosvětové finanční zdroje.

Draghi: Jde o první krok v reakci regulačních orgánů

"Naše zpráva je prvním krokem v reakci regulačních orgánů. Aktéři finančního dohledu by měli nyní být schopni nastavit v globálních financích lepší rovnováhu mezi inovacemi a kontrolou rizik," řekl dále Draghi na tiskové konferenci v rámci tradičního jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB).

Doporučení FSF tak přicházejí v době, kdy kvůli hypoteční a úvěrové krizi ve Spojených státech amerických otřásá finančními trhy napětí, banky odepisují desítky miliard dolarů a ekonomiky oslabují.

   

Čtěte více

    

    

Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o ekonomické krizi v USA

 

Guvernér nizozemské centrální banky Nout Wellink, který se tiskové konference rovněž účastnil, odhadl ztráty a odpisy bank z této krize na 450 až 500 miliard americkcýh dolarů. MMF v poslední zprávě o globální finanční stabilitě odhadl celkové dosavadní ztráty na téměř bilion dolarů.