Když Rusko letos v červenci nečekaně snížilo České republice dodávky ropy, ukázalo se, že Česko na ruské ropě závislé není. Uvedl to velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška v on-line rozhovoru na serveru Patria.cz.

"Po omezení dodávek z Ruska o 50 procent jsme během jediného dne dokázali zajistit dodávky ropy odjinud (Írán, Saúdská Arábie, Norsko etc.). Díky ropovodu IKL (z Ingolstadtu do Kralup a Litvínova), postaveného v letech 1994-1996, máme jako jediná země střední a východní Evropy v ropě velkou míru volnosti - všechna čest vládě, která stavbu za 12 miliard korun tehdy prosadila," řekl Bartuška.

Více o výpadcích ruské ropy do Česka si přečtěte ZDE

Podle Bartušky jsme naopak závislí na ruském zemním plynu. Jeho nahrazení by bylo velmi složité a drahé. Jednání s ruskými představiteli jsou ale podle něj korektní. Přesto si ale myslí, že červencové omezení dodávek do Česka nebyla žádná náhoda. "Jednak probíhá přetlačování o pozici prostředníků při vývozu ruské ropy - mimořádně lukrativního a neprůhledného byznysu, který vynáší miliardy dolarů," tvrdí Bartuška.

Zároveň upozorňuje, že Rusko začíná pociťovat problémy s dostatkem ropy, byť zatím naštěstí jen přechodné. "Jejich domácí spotřeba totiž prudce roste, stejně jako poptávka na světovém trhu, současně ale jejich těžba už několik let stagnuje," vysvětlil.

Nebyl to trest za radar

Bartuška naopak nevěří v politicky motivované omezení dodávek a tak zvaný "trest za radar". "Rusové moc dobře vědí, že nejsme na Družbě životně závislí, máme ropovod odjinud. Pokud by nás chtěli potrestat, omezili by dodávky zemního plynu, tam je naše postavení mnohem složitější," dodal.

Rusko přitom nabízí České republice unikátní dohodu, která by zemi zaručila přímé dodávky ropy bez účasti ruských soukromých zprostředkovatelů. Přímo od těžařů ruskou ropu zatím nenakupuje žádná ze zemí Evropské unie. "Ruská nabídka je zatím jen první krok, Rusko musí nyní vyvinout tlak na prostředníky," vysvětlil podle Hospodářských novin Bartuška.

Více o nabídce Rusů si přečtete ZDE

Debata o jádru je luxus

Vzhledem k problémům s ropou a zemním plynem je podle Bartušky evropská debata o atomu důkazem toho, jak jsme bohatí a jak málo si luxus svého postavení uvědomujeme. "Jsme jak chlapík v supermarketu, vybírající si mezi deseti druhy brambor: tyhle jsou moc velké, tyhle moc do růžova, tamty vypadají pomlácené... Až nebudeme mít jinou možnost, sáhneme s vděkem po čemkoli, co nám dá světlo a teplo. Atom, uhlí, cokoli," předvídá Bartuška.