Celosvětové ztráty v důsledku úvěrové krize a nynějších otřesů na finančních trzích by mohly dosáhnout až 1,2 bilionu dolarů, což je téměř desetina ročního výkonu americké ekonomiky. Asi 40 procenty se na nich budou podílet investiční banky, fondy a makléřské firmy z Wall Street, odhadli dnes ekonomové přední americké investiční banky Goldman Sachs.
Goldman Sachs odhaduje, že americké finanční instituce utrpí na úvěrových aktivitách ztráty zhruba 460 miliard dolarů.

Situace těchto aktérů je přitom klíčová, protože hypoteční a úvěrová krize, která zde vznikla, vedla u těchto institucí k omezování úvěrů a snahám o posílení kapitálu. Ztráty amerických institucí od vzniku krize v loňském létě banka odhaduje na 120 miliard USD.

"Americké instituce odepsaly méně než polovinu ztrát spojených s prasknutím úvěrové bubliny. Vidíme světlo na konci tunelu, je však pořád ještě dost tma," uvedla zpráva Goldman Sachs. Z celkových ztrát amerických finančních společností budou špatné hypoteční úvěry na nemovitosti k bydlení představovat asi polovinu; 15-20 procenty se na nich budou podílet nesplacené úvěry na komerční nemovitosti. Zbytek budou tvořit půjčky prostřednictvím kreditních karet nebo na nákupy automobilů, a dále úvěry pro obchodní a průmyslové podniky a firemní dluhopisy.

Finanční instituce se se ztrátami vyrovnávají navyšováním kapitálu s pomocí domácích i zahraničních investorů a omezování dividend akcionářům, konstatovala Goldman Sachs. Dosud firmy získaly více než 100 miliard dolarů nového kapitálu, což jsou více než tři čtvrtiny dosavadních odpisů.