usa_dum_192.jpgProdeje nových domů ve Spojených státech amerických v březnu spadly o 8,5 procenta na 526 000 z únorových 575 000. O aktuálních datech ze Spojených států amerických informovala s odvoláním na americké ministerstvo obchodu agentura Reuters.

Analytici přitom očekávali pokles na 580 000 z původně udávaných 590 000 za únor. Podle agentury Reuters jde o nejnižší počet prodaných domů na roční bázi od října 1991.

Střední ceny nových domů rovněž zaznamenaly podle agentury Reuters největší propad od roku 1970, když se snížily meziročně o 13,3 procenta na 227 600 dolarů (zhruba 3,6 milionu korun).

Problémy amerického trhu s bydlením začaly v loňském roce. V létě to vedlo k hypoteční krizi a následným otřesům na globálních finančních trzích. Kvůli krizi hypoték musí velké americké i světové banky odepisovat desítky miliard dolarů investičních ztrát.

Čtěte více o americké ekonomické krizi

Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla dato data z USA ukazují na to, že americký trh nemovitostí je v recesi. "To ale neznamená, že je v recesi celá americká ekonomika. U toho si musíme počkat na první čísla o hrubém domácím produktu v USA," uvedl pro server iHNed.cz Michl.

Podle něj je velkým problémem, že americká měnová politika je k problémům na trhu s bydlením velmi impotentní. "Když naposledy americká centrální banka Fed snížila úrokové sazby, tak sazby hypoték proti teorii naopak vzrostly. To reflektuje nejistotu na trhu. Všichni se bojí půjčovat si na koupi domů, navíc spekulují o tom, že ceny nemovitostí půjdou ještě dolů," vysvětlil Michl.