Premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek půjdou na summitu EU proti všem..Výhrady se týkají pasáží věnovaných současné finanční krizi. Podle české delegace totiž otevírají příležitost k tomu, aby se při jejím řešení ignorovala pravidla o státní pomoci, a tím se narušovala férová hospodářská soutěž. Pokud by se text ještě nezměnil, má premiér Mirek Topolánek (na snímku s ministrem financí Miroslavem Kalouskem) mandát jeho schválení zablokovat.

"My nechceme nic vetovat, nic blokovat. My jen chceme dohodu, která vyhovuje všem dvaceti sedmi zemím," řekl HN zdroj obeznámený s českým postojem. Evropská unie má za běžného provozu relativně přísná pravidla, jež určují, co je ještě dovolená veřejná podpora státním i soukromým firmám a co už poskytuje těmto firmám nepřiměřenou výhodu na úkor konkurence. Podobně rezervovaný přístup k současným snahám tyto pravidla zmírnit mají ale také Švédsko, Dánsko a Lotyšsko.

Francie: Může to projít i bez Prahy

Předběžný text připravili pro evropské politiky francouzští úředníci, jejichž země nyní Evropské unii předsedá. V průběhu jednání se může ještě změnit, na minulém summitu prosadili Češi změnu v pasáži týkající se Lisabonské smlouvy, dalšího tématu, k němuž mají jiný názor než většina Unie.

Přečtěte si také

Francouzi ale už dopředu varovali, že pokud Praha bude tentokrát protestovat, mohou se závěry schválit bez ní. "Obávám se, že sedmadvacátá země na sebe přivolá blesk, aniž má adekvátní bleskosvod," citovala francouzská tisková agentura AFP zdroj z okolí prezidenta Nicolase Sarkozyho. Něco takového je ale vysoce nepravděpodobné.

Evropští politici budou mít ve středu na stole čtyři velká téma, a u každého z nich patří Češi do menšinového tábora. Kromě záchranného plánu na řešení finanční krize budou politici diskutovat i o klimaticko-energetickém balíčku, o vztazích s Ruskem a od Irska se nechají informovat o tom, jak to v ostrovní zemi vypadá s šancemi schválit Lisabonskou smlouvu na druhý pokus.