Euro.jpgRecese strhává do svých spárů jednu velkou ekonomiku za druhou. Ekonomika eurozóny, Itálie, Německa - to je výčet posledních obětí, kterých však bude i nadále zřejmě přibývat.

Ekonomika eurozóny se podle předběžného odhadu Eurostatu ve třetím čtvrtletí propadla ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,2 procenta. Jde už o druhý pokles po sobě. Kleslo ale i hospodářství celé EU, také o o 0,2 procenta. Ekonomika všech 27 členských států v předchozím čtvrtletí ještě stagnovala.

Itálie v propasti

Do hospodářské recese se ve třetím čtvrtletí propadla po Německu ale i Itálie. Třetí největší ekonomika eurozóny utrpěla meziroční pokles o 0,9 procenta po oslabení o 0,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Pokles ve druhém čtvrtletí po sobě Itálie zaznamenala i v mezičtvrtletním srovnání.

Přečtěte si také

Oproti druhému čtvrtletí hrubý domácí produkt Itálie klesl o 0,5 procenta po předešlém poklesu o 0,4 procenta. Podle italského statistického úřadu je ekonomická situace země nejhorší od přelomu let 1992 až 1993, kdy HDP Itálie klesalo šest čtvrtletí po sobě. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou.

Na pokraji recese je nyní Británie a Španělsko, zatímco Francie tomuto osudu zatím unikla. Španělské hospodářství utrpělo ve třetím čtvrtletí první pokles po 15 letech. HDP čtvrté největší ekonomiky eurozóny se oproti druhému čtvrtletí snížilo o 0,2 procenta po růstu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Meziroční tempo růstu španělského HDP se zpomalilo na 0,9 procenta.

Francouzská ekonomika zaznamenala ve třetím čtvrtletí nečekaný růst o 0,1 procenta. HDP druhé největší ekonomiky eurozóny se přitom ve druhém čtvrtletí snížil o 0,3 procenta.

Tempo růstu slovenské ekonomiky ve třetím čtvrtletí opět zvolnilo, zůstalo však zřejmě mezi nejvyššími v rámci Evropské unie. Hrubý domácí produkt stoupl o 7,1 procenta po růstu o 7,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Meziroční růst maďarské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,8 procenta z tempa 2,0 procenta v předešlém čtvrtletí.

Bude hůře

A podle předpovědí bude zřejmě ještě hůře. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtvrtek výrazně změnila předpověď ekonomického růstu pro Spojené státy americké, Japonsko a eurozónu. Navíc upozornila, že blok 30 zemí OECD už zřejmě vstoupil do recese.

Čtěte více

OECD snížila ve čtvrtek předpověď ekonomického růstu eurozóny na poslední letošní čtvrtletí na minus jedno procento z původně odhadovaných + 0,8procenta. Za celý letošní rok čeká OECD růst v eurozóně o 1,1 procenta, na příští rok pokles o 0,5 procenta.

Německá recese

Do recese se už propadlo i Německo. Německý hrubý domácí produkt totiž ve třetím čtvrtletí snížil o 0,5 procenta. V předchozím čtvrtletí klesl o 0,4 procenta. Největší evropská ekonomika se tak poprvé za pět let dostala do recese, která je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou.

Propad německé ekonomiky však bude mít dopad i na českou ekonomiku. Německo je totiž největším obchodním partnerem České republiky.

"Více než třetina veškerého tuzemského vývozu míří právě do Německa. Problémem je i skutečnost, že recesi v Německu způsobil i pokles německého exportu, na jehož zakázkách se podílely české firmy. Lze očekávat, že nepříznivá situace Německa se v brzké době promítne i u nás, a to především v počtu sjednaných kontraktů a výši českého vývozu do Německa," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Česká ekonomika podle předběžného odhadu ve třetím čtvrtletí letošního roku naopak meziročně vzrostla o 4,7 procenta. Růst je tak mnohem vyšší než očekával trh. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vzrostla o 4,6 procenta.