Předseda Evropské komise Jose BorrosoŠéf Evropské komise José Manuel Barroso (na snímku) v pátek vyzval členské země Evropské unie k posílení veřejných výdajů a poskytnutí dočasných daňových úlev a další pomoci krizí ohroženým průmyslovým odvětvím. To by mělo průmyslu a ekonomikám pomoci k překonání zrychlujícího se útlumu, který se již v řadě zemí dostal do fáze recese, řekl Barroso na ekonomickém fóru v Lisabonu.

"Chytré výdaje"

Šéf komise za správný přístup k současným potížím označil "výraznou rozpočtovou expanzi", daňové úlevy i pomoc odvětvím, která se dostala do problémů. Podmínkou však musí být, že tato opatření budou "včasná, přesně zacílená a dočasná".

"Výdaje v boji proti recesi musí být chytré," řekl Barroso v projevu, který vydal jeho bruselský úřad. "Musíme investovat v těch oblastech, které jsou klíčové pro naši budoucí konkurenceschopnost," dodal a jmenoval výzkum, inovace, čisté technologie, energetickou efektivnost, vzdělání a zvyšování kvalifikace.

Více čtěte ZDE: Unie a boj s recesí

Příští středu Barroso předloží návrh opatření ke stimulaci ekonomiky v EU. Evropští činitelé odhadují hodnotu tohoto balíku na zhruba 130 miliard eur, tedy asi jedno procento HDP. O financování se má podělit unijní rozpočet s národními vládami. Předběžně se počítá například s úvěry pro automobilky a další odvětví oslabená nynější krizí.

Evropská komise ujistila vlády, že v krizové situaci bude v uplatňování rozpočtových pravidel Paktu stability platných pro 16 zemí eura "flexibilní". Pakt stanoví maximální rozpočtový deficit na třech procentech HDP, v nepříznivé ekonomické situaci však dovoluje výjimky, protože striktní trvání na nízkém deficitu by mohlo uvrhnout ekonomiky do hluboké krize.

Zdravé veřejné finance jsou teď vedlejší

Uvolnění disciplíny u veřejných financí však může být výrazným problémem pro eurozónu a existenci eura, která je alespoň relativně zdravými veřejnými financemi podmíněna.

"Nacházíme se ve výjimečných časech," řekla mluvčí evropského komisaře pro měnu a ekonomiku Amelia Torresová. Prioritní je podle ní vrátit ekonomiku k oživení, a až potom bude nutné "připomenout (vládám EU), že by bylo moudré vrátit se na cestu vedoucí ke zdravým veřejným financím".