citigroup-banka-budova__192x128_.jpgVláda USA v noci na pondělí zveřejnila plán na záchranu banky Citigroup. Vláda hodlá zaplatit 20 miliard dolarů (409 miliard Kč) za získání podílu ve firmě a zaručit se za rizikové úvěry v hodnotě až 306 miliard dolarů (6,25 bilionu Kč).

Ochrana daňových poplatníků

"Vláda činí touto transakcí opatření nezbytná k posílení finančního systému a ochraně amerických daňových poplatníků a ekonomiky," píše se ve společném prohlášení ministerstva financí, americké centrální banky (Fed) a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC).

Čtěte také

Citigroup - "Too big to fall"

O záchraně Citigroup americkou vládou se intenzivně jednalo během víkendu. Už v pátek zněly na trhu hlasy, že by stát měl Citigroup zachránit. "Citigroup je v kategorii 'too big to fall'," uvedl v pátek Michael Holland, předseda a zakladatel Holland & Co. "Je zde určitý závazek a další věc, která se musí udělat, je záchrana Citi," dodal.

Citigroup je podle aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech a působí ve více než 100 zemích světa včetně České republiky. Záchranný plán má obnovit důvěru ve firmu.

Akcie Citigroup se totiž v minulém týdnu propadly o více než 60 procent a týden končily na ceně 3.77 dolaru za kus. To je nejnižší hodnota od prosince roku 1992.

Zrušení až sedminy pracovních míst

Podle analytiků by Citigroup měla příští rok čelit ztrátě 20 miliard dolarů. Tržní hodnota Citigroup klesla na 25,7 miliard dolarů, přitom byla už i ve výši 270 miliard dolarů.

Celkové ztráty Citigroup od loňského října do letošního září dosáhly 20,2 miliardy dolarů. Skupina ke konci září zaměstnávala 352 000 lidí, kvůli nepříznivým ekonomickým a úvěrovým podmínkám nyní plánuje zrušit 52 000 pracovních míst.