Letošní rok penzijním fondům nepřeje. Ukázaly to jejich výsledky za první kvartál, které v pátek zveřejnila Asociace penzijních fondů. Celkově se zisky fondů propadly meziročně o 60 procent na 560 milionů korun. Za propadem stojí nepříznivý vývoj kapitálového trhu na začátku roku, kdy se burzy prudce propadly. Vysoké úrokové sazby nepřály ani dluhopisům.

Dva penzijní fondy, které držely odvážnější investiční strategii a více investovaly do akcií skončily ve ztrátě - ČSOB Penzijní fond Progres prodělal 20 milionů korun, nováček na trhu Aegon Penzijní fond vykázal ztrátu 13 milionů korun.

graf_APFCR_HV-506.gif

"V lednu jsme realizovali ztráty na akciových trzích," říká Petr Beneš, zodpovědný za řízení penzijních fondů ČSOB. Fond podle jeho slov odprodával akcie ze svého portfolia se ztrátou, aby zamezil ještě většího znehodnocení prostředků klientů. Již od příštího měsíce by však měl být zpátky v kladných číslech.

Počet pojištěnců přeskočil 4 miliardy

Hubený bude zřejmě pro fondy celý letošní rok. Fondy podle šéfa jejich asociace Jiřího Rusnoka sice neskončí ve ztrátě, výsledek bude ale určitě horší než loni. Zhodnocení, které by měly letos klientům přinést si vůbec netroufl odhadnout. Bude to ale určitě méně než loňských zhruba 2,5 až 3 procenta. Zatím všechny fondy ještě nezveřejnily výsledky.

Přes nepříznivý vývoj trhů neklesá zájem Čechů o investice do fondů. V prvním kvartále tohoto roku překročil počet účastníků penzijního připojištění čtyři miliony. Za první tři měsíce letošního roku tak vzrostl jejich počet o 94 tisíc. Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno zhruba 40 procent z celkového počtu občanů republiky, což představuje přes 60 procent ekonomicky aktivních obyvatel, a to bez zahrnutí připojištěných ve věkové kategorii nad 60 let.

graf_APFCR-pocet.gif

Celkem mají Češi ve fondech přes 167 miliard korun. Za uplynulý kvartál ve fondech přibylo zhruba pět miliard korun.

ctete-v-pondeli-530.gif