mmf__192x128_.jpgMezinárodní měnový fond (MMF) by měl do budoucna nést hlavní zodpovědnost za globální finanční stabilitu. Vyplývá to z návrhu, o němž v pátek budou jednat šéfové vlád Evropské unie v Bruselu. Pokud státníci návrh z pera francouzského předsednictví schválí, Evropská unie bude tuto pozici zastávat i na nadcházejícím globálním summitu k finanční krizi ve Washingtonu.

"MMF by mělo dostat nezbytné nástroje a zdroje, aby pomáhalo zemím v nouzi," uvádí návrh. Měnový fond by měl mít na starosti ovšem i registraci ratingových agentur a dohled na zavádění etického kodexu, kterým by se měly agentury řídit. MMF by ovšem měl sehrát i roli při sjednocování účetních standardů.

Cílem MMF bylo předejít hospodářské krizi

Mezinárodní měnový fond je spolu se Světovou bankou "dítětem" takzvaných brettonwoodských dohod z roku 1944. Delegáti 44 zemí se tehdy v předposledním roce druhé světové války dohodli na pravidlech, procedurách a institucích, které měly regulovat mezinárodní finanční systém. Cílem bylo, aby se neopakovala hospodářská politika, která ve 30. letech minulého století přispěla k Velké hospodářské krizi.

Podle mnohých politiků ovšem MMF během uplynulých desetiletí sešel z cesty. Jeho úkolem přitom bylo zejména dohlížet na systém pevných devizových kurzů a řídit jej. O tuto roli přišel na začátku sedmdesátých let, kdy se systém pevných kurzů rozpadl.

Více o tématu - čtěte ZDE

"Mezinárodní měnový fond je třeba rekonstruovat tak, aby vyhovoval nárokům moderního světa," uvedl již na posledním summitu EU, který se rovněž zabýval finanční krizí, britský premiér Gordon Brown. Fond by podle něj měl monitorovat globální finanční trh.

Pochybnosti o budoucnosti fondu tehdy vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "MMF se odchýlil od svého původního smyslu," uvedl. Fond by podle něj měl být více specializovaný a neměl by své síly soustředit především na půjčování státům.