Podpora zaměstnanosti a zpřístupnění úvěrů pro malé a střední podniky, tyto dvě otázky by měly stát v centru vládních opatření v boji proti hospodářské krizi.

Po úterním jednání Národní ekonomické rady vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Vládou plánovaný program na oživení ekonomiky se má týkat jak výdajové, tak i příjmové stránky státního rozpočtu. Konkrétní návrh opatření by měl zaznít ještě na současné schůzi sněmovny.

Premiér Mirek Topolánek rozdělil opatření do dvou skupin. V první jsou krátkodobé legislativní novely, u kterých je rozhodující rychlost jejich přijetí a jejižch platnost skončí s krizí. Ve druhé jsou problémy, které vyžadují dlouhodobější legislativní řešení a počítá se s jejich zachováním i po překonání současných problémů.

Rada se v úterý sešla již podruhé, hlavním účelem schůzky bylo vybrat z 250 návrhů opatření, které padly na předchozím setkání.

Desetičlenná Národní ekonomická rada vlády byla ustavena z předních českých ekonomů a představitelů průmyslu a má vládě Mirka Topolánka pomoci provést Česko dobou ekonomické krize.

Mezi návrhy rady po prvním jednání, které proběhlo v neděli 25. ledna a trvalo celých šest hodin, nechyběl například státní příspěvek na koupi nového osobního vozu při ekologické likvidaci starého, podporva výzkumu a vývoje, ale také vzdělávání, ekologie nebo rozvoj infrastruktury.

Jak vyplynulo z ankety serveru iHNed.cz, jeho čtenáři za nejlepší lék na krizi považují snížení sociálního pojištění, pro něž se vyslovilo 71,2 procenta lidí (hlasovat můžete i Vy v animaci pod tímto článkem).

Propadla naopak řešení představená šéfem opoziční sociální demokracie Jiřím Paroubkem. Podle něj by stát měl zvýhodnit nezaměstnané, zvýšit daně lidem s ročním příjmem přesahujícím 1,2 milionu korun nebo snížit DPH.