Množství padělaných peněz dosáhlo loni ve Spojených státech nominální hodnoty 62 milionů dolarů, o deset procent vyšší než v roce předešlém. Ve srovnání s rokem 1999 jde o růst o 69 procent. Odborníci za růstem vidí stále se zvyšující možnosti běžných osobních počítačů a tiskáren.

Údaje vycházejí z falzifikátů, které přijali zákazníci nebo obchodníci a poté je s podezřením na podvrh odevzdali policii. I přes relativně vysoký počet padělaných bankovek jde jen o zlomek procenta pravého oběživa, uvádějí úřady.

Více než polovina falzifikátů shromážděná vloni byla vyrobena s využitím digitálních technologií místo dříve obvykle užívaného offsetového tisku. Před deseti lety bylo podle Tajné služby (Secret Service) vytištěno s pomocí počítačů pouhé procento padělků.

Rozšiřující se výroba falzifikátů na domácích počítačích komplikuje úsilí v boji s penězokazci, soudí mluvčí Tajné služby Eric Zahlen.

Souhlasí s ním seržant Bill Moltzan z úřadu šerifa okresu Pasco na Floridě, kde v minulých osmi měsících výrazně vzrostl výskyt padělků. "Moderní technologie lidem usnadňují snahy vyrábět falešné peníze," říká ze svých zkušenosti.

Připomněl v té souvislosti případ muže, který za poplatek nabízel vyučovací hodiny, jak falzifikáty vytvářet. Policie také zatkla ženu známou v podsvětí jako "babička", která se pokoušela prodávat své padělky za nižší než nominální hodnotu.

Falešné peníze se daří v oběhu rozpoznávat díky bezpečnostním prvkům, jako je použití barev či vodoznaku, tvrdí Denis Forgue z uznávané numizmatické firmy Harlan J. Berk v Chicagu, která ověřuje pravost platidel. Růst zachycených padělků podle něho není známkou porážky v boji s padělateli, ale naopak úspěchu, že opatření fungují.

Americká vláda modernizuje papírové peníze s cílem znesnadnit jejich falzifikaci od roku 2003. Začala s nejčastěji padělanými dvacetidolarovými bankovkami, po nichž přišly na řadu deseti- a padesátidolarovky.

Letos budou do oběhu vydány nové bankovky v hodnotě pět dolarů. Staré peníze bez dostatečné ochrany jsou postupně z oběživa vyřazovány, i když jejich platnost trvá bez omezení.

070306_22b.gif
Nejčastěji padělanými bankovkami v USA jsou dvacetidolarovky. Proto právě u nich začala vláda v roce 2003 s modernizací papírových peněz (na snímku zadní strana nové bankovky). Po nich přišly na řadu deseti- a padesátidolarovky.