Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 75,7 miliardy korun z květnových 95,4 miliardy korun. I tak je to ovšem nejhorší červnový výsledek za posledních deset let. Důvodem lepšího výsledku jsou mimo jiné příjmy z daní od podniků, informovalo ve čtvrtek ministerstvo financí.

O měsíc dříve ke konci května hospodařil stát se schodkem 95,4 miliardy korun, což byl nejhorší výsledek za dobu existence České republiky. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun.

V samotném červnu skončilo hospodaření státu v přebytku 19,7 miliardy korun, zatímco před rokem to bylo 3,2 miliardy korun. "V lepším výsledku v samotném červnu 2010 se projevilo především meziročně vyšší inkaso daní z příjmů právnických osob (o 6,5 miliardy Kč) a vyšší transfery přijaté od EU a Národního fondu (o 8,2 miliardy Kč)," uvedlo MF. V meziročním srovnání je schodek rozpočtu podle MF ovlivněn loňským převodem téměř 32 miliard korun z rezervních fondů ministerstev do rozpočtu.

Příjmy rozpočtu ke konci června stouply meziročně o 1,3 miliardy na 507,9 miliardy korun. Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 174,1 miliardy korun, meziročně o 3,3 procenta méně. Plány přitom letos počítají s růstem o 5,5 procenta.

Daňové příjmy státu ke konci června stouply o 19,2 miliardy na 257,7 miliardy korun. "Meziroční růst byl ovlivněn především vyšším inkasem spotřebních daní, DPH a daní z příjmů právnických osob," uvedlo MF. Spotřební daně stouply od letošního roku v rámci schváleného úsporného balíčku. Příjem státu na daních od firem meziročně stoupl o více než 11 procent na 59,1 miliardy korun. Plány přitom počítají s růstem o více než pětinu. Podle MF je ale daňový výnos ovlivněn dalším poklesem sazby daně z 21 procent na 20 procent.

Inkaso spotřebních daní stouplo o 12,6 procenta na 62,2 miliardy korun. Rozpočet počítá s růstem o necelých 14 procent proti roku 2009. Na dani z přidané hodnoty, která se rovněž od ledna zvýšila, stát vybral 88,4 miliardy korun, meziročně o 7,6 procenta více. Na daních z příjmu fyzických osob stát získal 40,4 miliardy korun, tedy o 2,2 procenta více než před rokem. Rozpočet počítá s růstem o 3,1 procenta.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání stouply o 8,7 miliardy na 583,6 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil o téměř dvě procenta více než před rokem, tedy 216,8 miliardy korun. Z toho na důchodech stát vyplatil 173,4 miliardy korun, což je o téměř šest miliard více než o rok dřív. Naopak na důchodovém pojištění stát vybral pouze 154,7 miliard korun.

Na obsluhu a úroky státního dluhu stát ke konci června zaplatil v meziročním srovnání o 2,5 miliardy korun méně, tedy 27,1 miliardy korun.

Janota: Úspory poprvé zhodnotíme začátkem července

Lepší výsledek již avizoval o den dříve na tiskové konferenci po jednání zástupců vznikající koalice s premiérem Janem Fischerem ministr financí Eduard Janota.

"Co se týče úspor pro letošní rok, konečné vyhodnocení vláda provede v první dekádě července. Je shoda, že část výdajů ministerstev zůstane zavázána, zbytek posoudí nová vláda. Je zde společný cíl dodržet letos deficit veřejných financí na 5,3 procenta HDP," uvedl Janota.

Ministr financí Eduard Janota se shodl se zástupci nové vládní koalice, že kvůli nižšímu než plánovanému výběru sociálního pojištění a schválení povodňových dluhopisů provedou ještě letos další úsporné kroky. Cílem je udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Nečas: Příští rok bude schodek 135 miliard

Pro příští rok chce nový premiér Petr Nečas deficit rozpočtu zhruba 135 miliardy korun, což by mělo odpovídat 3,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vláda chce ušetřit 54 miliard Kč, na rozpočtu koalice dosáhla shody, řekl Nečas ve středu.

Úspory na příští rok by se měly dotknout všech ministerstev. Pouze důchody by se měly valorizovat a neměly by klesnou platy pedagogů v regionálním školství. Jinak se bude podle Nečase spořit v provozních, kapitálových i sociálních výdajích. "Pracujeme s návrhem, který nepočítá se zvýšením nižší sazby daně z přidané hodnoty," uvedl premiér a lídr ODS.

České veřejné finance jsou na tom špatně, že i pro dosažení tak vysokého schodku (který je mimochodem třetí nejhorší v historii) bude muset Nečas prosadit historicky nejúspornější balíček. Nečas slibuje, že oproti původní verzi rozpočtu sníží výdaje o 54 miliard. Příjmy by pak měly být oproti plánu vyšší o 20 miliard.