Poslanci v pátek v prvním čtení podpořili senátní návrh na pětiletý odklad zavedení elektronických dálničních vinět. Podle platného zákona mají viněty od příštího roku nahradit dosavadní papírové dálniční známky. Jejich kritici však poukazují například na to, že tento systém připraví stát o nejméně osm miliard korun.

Senát předložil sněmovně tento návrh z důvodů časové tísně tak, aby ho mohla schválit ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Viněty se mají začít používat už od příštího ledna.

Tento zrychlený postup ale vetovali sociální demokraté a komunisté. Novelu zákona tak čeká standardní projednávání ve sněmovních výborech, druhé čtení a závěrečné schvalování. Pokud ji sněmovna schválí, půjde opět do Senátu a poté ji dostane k podpisu prezident. Další řádná schůze sněmovny se má uskutečnit až koncem října.

Hrozí nebezpečí z prodlení

Zpravodaj k novele Aleš Rádl (ODS) dnes varoval, že pokud by sněmovna nestačila novelu dostatečně rychle projednat, vzniklo by od příštího roku právní vakuum, kdy by neplatily ani kupony a nebudou k dispozici ani elektronické viněty. Poslanci přistoupili na jeho návrh na zkrácení lhůty k projednání v hospodářském výboru na 15 dní.

Senátní návrh přichází s pětiletým odkladem vinět. Řidiči by tak měli až do roku 2016 používat dosavadní papírové dálniční kupony.

Odpůrci vinět argumentují hlavně tím, že tento systém je předražený. Stát by mohl připravit o víc než osm miliard korun. S tím nesouhlasí společnost Kapsch, která by měla být podle právního rozboru ministerstva dopravy jediným dodavatelem vinět.

 

 

Kapsch vyčíslil šestileté náklady na zavedení a provoz vinět na necelých pět miliard korun. Sněmovna se viněty pokusila letos už jednou úplně zrušit. Návrh předložil tehdejší poslanec ODS Libor Ježek, zákon ale neprošel, a to zejména hlasy poslanců ODS a KSČM.

Kapsch: Jsou to "hausnumera"

Po volbách se ale situace změnila a strany vládní koalice se dohodly, že zavedení vinět odloží. Koaliční vláda senátní návrh podpořila. Podle ministerstva dopravy tak bude dost času na to, aby se podařilo zjistit, nakolik bude systém výhodný a technicky uskutečnitelný.

Podle senátorů je navrhovaný systém neúměrně nákladný. Stát by prý odkladem ročně ušetřil minimálně 1,4 miliardy korun. Také poslanci argumentovali tím, že zavedení vinět by připravilo stát o peníze, údajně až o 12 miliard korun. Již dříve se proti tomu ale ohradil ředitel Kapsche Karel Feix, když údaje politiků označil za "hausnumera".