Inflace v eurozóně v březnu výrazně vzrostla. Zatímco v února činila meziročně 0,9 procenta, tak v březnu podle dnešního prvního odhadu evropského statistického úřadu Eurostat byla 1,5 procenta.

Odhad Eurostatu předčil očekávání analytiků, experti oslovení agenturou Reuters očekávali v průměru roční inflaci 1,1 procenta. Data podle Reuters ukazují křehkost současného zotavování evropského hospodářství z nejvážnější krize v dějinách Evropské unie.

"Březnový nárůst inflace v eurozóně souvisel hlavně s energetickými dopady a měl by být krátkodobý," podotkla Jennifer McKeown z Capital Economics.

"Spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly nad očekávání zejména z důvodu rostoucí ceny ropy," dodal Robin Koklár z makléřské společnosti Fio.

 Podle Howarda Archera z IHS Global Insight roli hrály i vyšší ceny potravin. Inflační tlaky podle něj zůstanou i nadále utlumené. "Přes zaznamenaný nárůst inflace v březnu je výhled dost pozitivní," podotkl.

Sazby ECB zůstanou stabilní

I nadále je míra inflace, které představuje rozdíl ve spotřebitelských cenách mezi daným měsícem a stejným obdobím loňského roku, pod cílem dvou procent stanovenou Evropskou centrální bankou (ECB). Analytici očekávají, že ECB nechá současné úrokové sazby na stejné úrovni až do konce letoška či do příštího roku. Základní úrok v eurozóně je nyní na rekordním minimu jednoho procenta.

"Domníváme se, že vysoká nezaměstnanost neumožní další výrazné zvyšování spotřebitelských cen v eurozóně, což umožní ECB držet nízké úrokové sazby ve výši 1 procenta po delší dobu. Navíc z důvodu vysokých schodků státních rozpočtů a enormní zadluženosti určitých evropských ekonomik by zvyšování úrokových sazeb mohlo negativně ovlivnit náklady financování prostřednictvím emise dluhopisů," dodal Koklar.

Růst cen v eurozóně se měří indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Žádné bližší údaje ani data za jednotlivé země dnešní předběžná zpráva neposkytla. Podle Eurostatu bývá tento "rychlý odhad" velmi přesný a jen málokdy se od něj konečný výsledek liší o více než 0,1 procentního bodu.

Eurozónu tvoří 16 členských zemí Evropské unie. Jako poslední do ní loni v lednu vstoupilo Slovensko.