Kabinet Petra Nečase ve středu přijal první podobu zákona, který má omezit růst cen elektrické energie v příštím roce. Finanční zátěž plánuje vláda rozdělit mezi státní rozpočet, spotřebitele i podnikatele.

Opatření budou rozdělena do tří hlavních kroků: zavedení srážkové daně z podpor fotovoltaické energie, využití výnosu z prodeje emisních povolenek, jež měly energetické firmy původně dostat zdarma. A zmírnit růst cen elektřiny má i zvýšení poplatků za půdu, na níž fotovoltaické projekty stojí, což se však projeví až v budoucnu a nedotkne se již hotových projektů.

"Ani české podniky, ani české domácnosti se nemusí obávat takového skokového nárůstu cen, který by byl likvidační," prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten považuje za velmi důležité právě i využití výnosu z prodeje povolenek, jež měly firmy dostat původně bezplatně.

Energetickým firmám tak hrozí, že přijdou o desítky miliard korun, s nimiž doposud počítaly. A nejvíc by ztratil elektrárenský gigant ČEZ.

HN: Za prodeje jakých povolenek bude vláda drahou elektřinu kompenzovat? Z toho balíku povolenek, jež měly na základě dodatečně vyjednané výjimky z Bruselu dostat energetické firmy po roce 2013 zadarmo, jak jste chtěl vy? Nebo z výnosu povolenek, které ostatní české firmy budou muset nakupovat v aukcích – jak chtěl ministr průmyslu?

Pro mne jsou z dnešního jednání vlády zásadní dvě politická rozhodnutí. Jedním z nich je, že to, co mělo být nesmyslně vyvedeno z veřejných rozpočtů a bude rozdáno zadarmo, se do veřejných rozpočtů vrátí.
Druhým je, že fiskální nástroje, které se využijí na kompenzaci ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren (speciální srážková daň – pozn. red,), budou uplatněny jen proti fotovoltaickým elektrárnám, že je vyloučen trest pro všechny obnovitelné zdroje plošně.
V původní podobě, tak jak ho navrhovalo ministerstvo průmyslu, směřovalo toto opatření proti obnovitelným zdrojům jako celku.

HN: Takže se vláda dohodla, že vezme výrobcům elektřiny a tepla balík povolenek v hodnotě – podle vás – za 90 miliard korun a z jejich výnosu zbrzdí zdražení?

Využijeme část tohoto balíku.

HN: Povolenky zdarma měli výrobci tepla a elektřiny po roce 2013 dostat jako kompenzaci za své ekologické investice. Jen ČEZ chystá takové investice ve výši přes 100 milionů korun. Když výrobci nedostanou povolenky zdarma, nehrozí, že promítnou své náklady do cen a to zase bude tlačit narůst ceny elektřiny a tepla?

"Už dříve jsem říkal, že je třeba rozlišit mezi výrobci tepla a elektřiny (firmy obou segmentů mají podle na jaře přijatého zákona na povolenky zdarma nárok – pozn. red.). Cena elektřiny nezohledňuje žádné investice a výrobce v České republice na její cenu nemá vliv, jak aspoň léta slýcháme.
Cena elektřiny se bude dál tvořit na evropském trhu, kde budou obchodovat i zahraniční energetické firmy, kterým jejich státy neposkytují dobrodiní povolenek zdarma. Proto když odebereme energetice dárek v podobě povolenek zdarma, nemůže se to promítnout do ceny proudu.
Něco jiného je teplo. U tepla, jehož cena není tržní, by se tyto náklady promítnout do ceny mohly. U teplárenství je možné uvažovat o zachování výjimky na udělení povolenek zdarma.

HN: Jaký výnos chcete získat srážkovou daní, jaký výnos z povolenek?

O tom teprve budeme mluvit.

HN: I tak podle toho, co říkáte, přijde ČEZ jako výrobce elektřiny o povolenky zdarma, které mu měly pomoci financovat jeho víc než stomiliardové ekologické investice – včetně například nákupů solárních elektráren za 10 miliard korun.

Nedostanete ze mne žádná čísla, o detailech teprve budeme jednat.

HN: Pokud ČEZ o povolenky přijde, bude to pro něj další problém k už tak závažným dopadům krize a poklesu energetického trhu. Firma čeká pokles zisků a vy od ní nadále chcete stále stejné dividendy. Myslíte, že to pro ni je únosné?

Nepochybuji o tom, že ČEZ je spravován dobrými manažery, díky nimž to firma zvládne.