Ekonomika USA

1,9 %
nová prognóza Goldman Sachs pro letošní růst amerického HDP

2,5 %
předchozí odhad růstu ekonomiky USA

9,5 %
Američanů bylo v červenci bez práce

10 %
Američanů bude podle Goldman Sachs bez práce v roce 2011

Riziko, že se americká ekonomika v následujících dvou letech znovu ocitne v recesi, je velmi vysoké. Upozornila na to Federální rezervní banka v San Francisku, tedy jeden z 12 ústavů, které dohromady tvoří americkou centrální banku (Fed). V nejbližší době, tedy v horizontu jednoho čtvrtletí, je toto riziko slabší, naznačila banka.

Sanfranciský Fed se takto o stavu ekonomiky vyjádřil pár hodin předtím, než Fed oznámí výsledek svého zasedání k měnové politice. Bude totiž rozhodovat o tom, co si počne s hospodářským oživením země, které začíná ztrácet dech.

Očekává se, že banka ponechá základní úrokovou sazbu na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta, spekuluje se ale, že právě kvůli zhoršení ekonomiky obnoví některá podpůrná opatření, patrně nákup dluhopisů.

Centrální banka má několik možností, jak chatrný růst oživit. Jednak může snížit úrokové sazby, čímž by přinutila banky více půjčovat a zvýšila tak spotřebu v zemi. Sazby jsou ale už nyní na rekordně nízké úrovni 0 až 0,25 %, a trhy proto takový krok nevidí jako příliš pravděpodobný. Od Fedu se tak očekává spíše tvrdší rétorika a přehodnocení vyhlídek americké ekonomiky.

"Vzhledem k současné nízké inflaci a malému potenciálu výrazného oživení očekáváme, že představitelé Fedu zdůrazní riziko omezeného hospodářského růstu a možnosti, jak americké ekonomice ulehčit," odhadl včerejší reakci Fedu hlavní ekonom přední světové makléřské společnosti MF Global Jim O' Sullivan pro list Financial Times.

Riziko návratu do recese se zvyšuje

Pravděpodobnost druhé recese v nejbližších 18 až 24 měsících je podle sanfranciského Fedu vyšší, než pravděpodobnost hospodářského růstu. Tomu nahrávají i data z poslední doby, podle nichž lidé méně utrácejí a mají slabší důvěru v ekonomiku, zatímco firmy nepřibírají tolik lidí, jak se čekalo.

Na riziko nové recese americké ekonomiky upozornil výzkumný tým, který pracoval převážně s předstihovými indikátory. Výzkum podle vědců sice vedl k rozličným výsledkům, podle toho, jaké indikátory se použily, obecně se ale ukázalo, že makroekonomický výhled se patrně už od příštího léta začne výrazně zhoršovat.

"Hospodářská politika samozřejmě může výsledek velmi významně ovlivnit," uvedl k výsledkům zkoumání tým vědců. "Opatření, která budou přijata dnes, by mohla mít na tempo růstu zcela zásadní vliv," dodali ekonomové.

Jobovy zvěsti přiživují statistiky

Chiwoong Lee
senior ekonom Goldman Sachs
"Růst amerického hospodářství se v roce 2011 zpomalí, protože zákonodárci nejsou nakloněni dalším stimulačním opatřením."

Špatné vyhlídky potvrzují i poslední zprávy z USA. Amerika hlásí aktuálně vysokou míru nezaměstnanosti v zemi, která v červenci dosáhla 9,5 procenta a podle odborníků míří k dalšímu růstu.

V pondělí navíc pouhý den před zasedáním Fedu přilila olej do ohně investiční banka Goldman Sachs, když snížila svou předpověď pro letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) největší ekonomiky světa z dosavadních 2,5 procenta na 1,9 procenta.

Většina ekonomů tak nyní očekává, že centrální banka co nejrychleji zasáhne a pokusí se ekonomiku vzpružit dalšími stimuly. "Šéf Fedu Ben Bernanke i jeho spolupracovníci se v poslední době opakovaně vyjádřili v tom smyslu, že ekonomický vývoj země teď není takový, jak se předpokládalo," uvedl pro HN hlavní ekonom společnosti Patria David Marek.

Šance na monetární expanzi je malá, ale je

Ačkoliv nikdo od zasedání Bernankeho týmu neočekává výrazný monetární zásah, není vyloučeno ani to, že Fed zvolí k nastartování motoru ekonomiky menší kroky směrem k měnové expanzi.

To by mohlo vypadat například tak, že Fed nyní znovu vrátí do ekonomiky zhruba 100 až 180 miliard dolarů, jež přitečou v nejbližší době do státní kasy ze splatných dluhopisů firem, které Fed nakupoval během finanční krize. Za ně nakoupí státní dluhopisy, čímž zvýší množství peněz v ekonomice.

Výnosy z amerických dluhopisů se těsně před klíčovým rozhodováním Fedu propadly na historické minimum. Například výnos dvouletých státních obligací se přiblížil k 0,51 procenta.

Strážce HDP

Šéf centrální banky Ben Bernanke podle expertů přinejmenším přehodnotí odhad růstu ekonomiky.
FOTO: BLOOMBERG


Rozhodování Fedu sledujte na www.finweb.ihned.cz