Záplava čínského zboží ve světě klesá, což se projevuje poklesem čínského exportu, na který čím dál více dopadá prohlubující se propad světové poptávky. Čínský celní úřad ve středu oznámil, že vývoz se v únoru letošního roku meziročně snížil o 25,7 procenta na 64,8 miliardy dolarů (1,4 bilionu korun) po lednovém poklesu o 17,5 procenta.

Dovoz v únoru klesl o 24,1 procenta na 60 miliard dolarů. Obchodní přebytek země se tak propadl na tříleté minimum 4,84 miliardy dolarů z lednových 39,1 miliardy, napsala agentura Reuters.

Oživení exportu v nedohlednu

"Je to rozhodně horší výsledek, než jsme původně očekávali," řekl analytik společnosti Nomura International Robert Subbaraman.

"Čína na straně exportu definitivně a okázale podlehla světové finanční krizi," uvedl analytik Paul Cavey ze společnosti Macquarie Securities. "Oživení v exportním sektoru nebude dříve než ve třetím nebo dokonce čtvrtém čtvrtletí letošního roku," upozornil výzkumný pracovník Mej Sin-jü z ministerstva obchodu.

Údaje podle agentury AP zvýší tlak na vládní opatření na podporu ekonomiky. V Číně již v důsledku ekonomické krize zanikly miliony pracovních míst a vládá se obává, že další růst nezaměstnanosti by mohl vyvolat nepokoje.

Třetí největší ekonomika světa je těžce závislá na vývozu a kvůli jeho zpomalení hrozí hromadné zavírání továren. Už 20 milionů migrujících pracovníků z čínských chudších oblastí přišlo o pracovní místo.

Podpora trhu komodit

 

Čína již minulý týden představila plán na podporu ekonomiky a dá letos za komodity 26 miliard dolarů (zhruba 565 miliard Kč). Zvýší si tak rezervy pšenice, ropy nebo kovů včetně oceli. Klíčové vládní úřady navrhly i zvýšit dotace zemědělcům o 20 procent, aby stouply příjmy lidí na venkově. Uvedly to dnes vládní zprávy na začátku výročního zasedání parlamentu.

Výdaje do komodit slíbilo zvýšit ministerstvo financí. Mají vzrůst o 61 procent na 178,05 miliardy jüanů (26 miliard USD), což představuje 4,1 procenta jeho rozpočtu. Na podporu domácí poptávky má jít z těchto peněz 78,34 miliardy jüanů a přímé dotace na obilí vzrostou o 26 procent na 19 miliard jüanů.

Národní rozvojová a reformní komise slíbila zvýšit výdaje na zemědělství, pro venkov a zemědělce o 120,6 miliardy jüanů na 716,1 miliardy jüanů (104,6 miliardy dolarů; 2,27 bilionu Kč). Komise také navrhla zvýšit minimální cenu pšenice a rýže o 13 a 14 procent.

Komise také slíbila, že se bude řadou opatření dále snažit držet ceny zemědělských produktů stabilní. Jsou mezi nimi cenové limity, aktivní správa státních rezerv a obchodní politika.