Evropská unie se nejspíš chystá vypracovat celosvětovou chartu, která by měla být jakýmsi návodem, jak vést hospodářství. Chce tak zabránit opakování krizí, jako je ta, již nyní zažívá celý svět. Vyplývá to z předběžné verze závěrečného dokumentu summitu Evropské unie, který se bude konat na konci týdne v Bruselu.

"EU souhlasí s prácemi na nalezení konsenzu a přijetí celosvětové charty pro udržitelnou ekonomickou aktivitu, která je založená na tržních silách, ale předchází excesům, což je první krok ke stanovení globálních standardů," uvádí dokument, který ale během čtvrtečních a pátečních jednání lídrů členských států EU pod taktovkou českého předsednictví ještě může doznat změn.

Atlas rizik a řešení

S nápadem na vytvoření charty před časem přišla německá kancléřka Angela Merkelová. Součástí charty by podle ní měl být i jakýsi atlas nebo přehled rizik. Ten by vyjmenoval oblasti ekonomiky, a především finančního sektoru, kde mohou nastat problémy, a navrhoval by možnosti jejich řešení.

"Chceme se ujistit, že v budoucnosti nebudou ve světě žádné nedostatky, které by se týkaly finančních produktů, subjektů působících na trhu či jednotlivých instrumentů," řekl Merkelová před časem.

Ruku v ruce se vznikem charty má jít podle unie i navýšení finančních prostředků pro Mezinárodní měnový fond. Ministři financí EU již souhlasili s doporučením, které počítá s navýšením peněz ve fondech, jež MMF využívá na pomoc zemím postižených krizí, až na 500 miliard dolarů, tedy zhruba dvakrát víc než v současnosti. Evropská unie podle závěrečného dokumentu k nadcházejícímu summitu počítá s tím, že by MMF půjčila zhruba 75 miliard až 100 miliard dolarů, aby zvýšila jeho "akceschopnost".

MMF nese odpovědnost za finanční situaci

V EU v současnosti převládá myšlenka, že by Mezinárodní měnový fond měl mít větší odpovědnost za globální finanční stabilitu než doposud. Mezinárodní měnový fond je přitom spolu se Světovou bankou "dítětem" takzvaných brettonwoodských dohod z roku 1944. Delegáti 44 zemí se tehdy v předposledním roce druhé světové války dohodli na pravidlech, procedurách a institucích, které měly regulovat mezinárodní finanční systém. Cílem bylo, aby se neopakovala hospodářská politika, která ve 30. letech minulého století přispěla k Velké hospodářské krizi.

Podle mnohých politiků nicméně fond během uplynulých desetiletí sešel z cesty. Jeho úkolem přitom bylo zejména dohlížet na systém pevných devizových kurzů a řídit jej. O tuto roli přišel na začátku 70. let, kdy se systém pevných kurzů rozpadl. Od té doby se tak spíše staral jen o půjčování peněz rozvojovým zemím.

Tématem vrcholné schůzky EU bude ovšem i úprava regulace finančního sektoru v unii. Předběžné závěry summitu počítají s tím, že do konce letošního roku vznikne kolegium supervizorům, tedy národních dohledových orgánů, které mají na starosti finanční trh. Premiéři a prezidenti se rovněž vystoupí proti takzvaným daňovým rájům.

"EU souhlasila s ochranou finančního systému před neprůhlednými, nespolupracujícími a jen málo regulovanými státy včetně takzvaných off-shore center," uvádí dokument s tím, že by měl vzniknout seznam podobných států a rovněž seznam případných sankcí.