Spojené státy americké vyzvaly ostatní země, aby zvýšily výdaje na boj s ekonomickou recesí. Evropa však tuto výzvu ze zámoří odmítla. Před summitem ministrů financí skupiny zemí G20, který se má konat 2. dubna, se tak začínají ve společné politice boje s krizí tvořit trhliny.

"Makroekonomický důraz je třeba klást na celosvětovou poptávku, svět ji totiž potřebuje mnohem více," uvedl hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Larry Summers pro list Financial Times.

Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský ministr financí Jean-Claude Juncker však odmítl názor, že by fiskální politika evropských vlád nebyla dost agresivní.

Podle něj se ministři financí 16 zemí, v nichž se platí eurem, shodli na tom, že na apel z USA nepodpoří. "Jsme toho názoru, že nebudeme potřebovat v tomto momentu další úsilí (zvýšení výdajů na boj s krizí - pozn. red.)," dodal Juncker.

"Neprojednáváme žádná další opatření," doplnil ho německý ministr financí Peer Steinbrueck.

Celková podpora ze strany fiskální politiky v letošním a příštím roce byla podle dokumentu ministrů financí odhadnuta na tři až čtyři procenta hrubého domácího produktu Evropské unie. V Obamově balíčku na letošní a příští rok je 787 miliard dolarů a činí zhruba 5,5 procenta HDP Spojených států amerických.