Guvernér České národní banky Zdeněk TůmaČeský bankovní a finanční sektor je zdravý, protože se v minimální míře zapojil do investování do produktů, které spustily lavinu problémů ve Spojených státech. Přímý dopad současné globální finanční krize na českou ekonomiku by měl být minimální, řekl na čtvrteční tiskové konferenci guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

ČNB žádná opatření nechystá

"Díky tomu, že jsme do této problematické fáze světové ekonomiky vstoupili s velmi slušným růstem, ve velmi dobré kondici, tak je velmi dobrá naděje na to, abychom to přestáli bez velké úhony," uvedl Tůma. Dobře podle něj funguje i peněžní trh. "Naše likvidita peněžního trhu je zatím v pořádku, žádná opatření nechystáme," dodal.

Dopadům finanční krize se nicméně otevřená česká ekonomika, která má silný zahraniční obchod a hodně vyváží, nemůže vyhnout. Zpomalení tempa růstu české ekonomiky bude kvůli vnějším faktorům silnější, než ČNB očekávala počátkem roku. Letos tedy ČNB očekává růst hospodářství v tuzemsku o 4,1 procenta a v příštím roce by tempo mělo dále ochabnout.

Více o ČNB si přečtěte ZDE

Vznik současné globální finanční krize nebyl podle Tůmy důsledkem nedostatečných regulačních pravidel, ale důsledkem neodpovědného chování vedení některých společností. Rizika podle odborníků v nedostatečné míře rozeznali i regulátoři a ratingové agentury. "To není o tom, že by nám chyběla pravidla, ale tyto velké krize nastávají v okamžiku, kdy se nesprávně vyhodnotí rizika spojená s tím či oním produktem," poukázal Tůma.

Více než rok dlouhá hypoteční a finanční krize vyvrcholila v posledních týdnech. Výsledkem jsou například propady cen akcií na burzách po celém světě, konec největších amerických investičních bank nebo zpomalení ekonomického růstu. Americký Kongres kvůli snaze zabránit zhoršení situace má na stole plán podpory finančního systému za 700 miliard dolarů, v přepočtu asi 11,6 bilionu Kč.