Moskevská jednání premiérů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Julije Tymošenkové ani "plynový summit" ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v sobotu průlom v rusko-ukrajinském sporu o plyn nepřinesly.

Problém s tranzitem má přitom být podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva vyřešen v nejbližší dnech. Medveděv to uvedl na "plynovém summitu" v Kremlu. Nadále pokračují i jednání mezi ruským premiérem Vladimírem Putinem a ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. 


SOBOTNÍ VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

21:41 - "Jednání pokračují a budou pokračovat tak dlouho, jak dlouho to bude zapotřebí. Mohou pokračovat celou noc až do rána," řekl mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina Dmitrij Peskov.

20:23 - Předsedové ruské a ukrajinské vlády Vladimir Putin a Julija Tymošenková opět pokračují v rozhovorech o řešení plynové krize. Oznámil to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

18:58 - Nespokojenost českého předsednictví Evropské unie s dosavadní bezvýsledností moskevského "plynového summitu" dal najevo ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. 

"Věřili jsme, že když se svolává schůzka na této úrovni, tak oba partneři předstoupí s nějakým výsledkem," řekl ČTK ministr průmyslu Martin Říman, který zastupoval na "plynovém summitu" české předsednictví EU před odletem z Moskvy.

"Bude záležet na dobré vůli obou stran," řekl Říman o vyhlídkách, zda se na moskevských jednáních šéfů ruské a ukrajinské vlády Vladimira Putina a Julije Tymošenkové, která pokračují, podaří dosáhnout urovnání.

18:52 - Evropské plynárenské společnosti navrhly ruskému plynárenskému gigantu Gazprom dočasné řešení sporu s Ukrajinou, aby se obnovil přísun ruského plynu do Evropy ukrajinskou cestou. GDF Suez z Francie dnes uvedl, že evropské plynárenské podniky poskytnou technický plyn, aby se mohlo opět natlakovat potrubí a tok suroviny se obnovil.

GDF Suez dnes dodal, že by návrh mohl pomoci Gazpromu a ukrajinskému Naftogazu dokončit bilaterální dohodu o cenách na letošní rok.

17:59 - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková má podle vyjádření ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka pro agenturu Reuters plný mandát k jednáním s Ruskem o plynu.

"Premiérka má plný mandát k jednáním. Jinak by tam vůbec nebyla," uvedl Juščenko.

17:40 - Mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina Dmitrij Peskov: "Evropská unie nepřispívá k nalezení řešení."

17:13 - Problém s tranzitem má být podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva vyřešen v nejbližší dnech.

"Konkrétní výsledek zatím není, ale je pozitivní, že obě strany usedly k jednomu stolu a jednaly," řekl ČTK mluvčí českého ministra Martina Římana Tomáš Bartovský. Říman spolu s eurokomisařem Piebalgsem zastupoval v Moskvě Evropskou unii.

16:50 - Jednání mezi ruským premiérem Vladimirem Putinem a ukrajinskou předsedkyní vlády Julijí Tymošenkovou o tranzitu a dodávkách plynu pokračují. V Moskvě to dnes prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv.

16:44 - "Těžko říci, kdo je hlavním vyjednávačem Ukrajiny a kdo má největší pravomoce," reagoval mluvčí Vladimíra Putina Dmitrij Peskov na otázku, zda ukrajinská premiérka přijela do Moskvy s mandátem podepsat dvoustranné dohody. Peskov dodal, že pozván byl i ukrajinský prezident Viktor Juščenko, ale odmítl do Moskvy přijet.

16:33 - Ruská vláda není přesvědčena, že ukrajinská premiérka Julija Tymošenková disponuje pravomocemi, aby podepsala dohody o urovnání plynového sporu s Moskvou. Uvedl to podle agentury ITAR-TASS mluvčí ruského premiéra.

15:51 - RWE Transgas zajistí pro Slovensko nejen přepravu zemního plynu, ale i dodávku zemního plynu z vlastního portfolia. Dodávky prvních objemů plynu začnou zítra v 8 hodin ráno SEČ. Server iHNed.cz o tom informoval mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

RWE bude dodávat z vlastních zdrojů na Slovensko od neděle 3,75 milionů kubíků plynu denně. Tento objem bude navýšen o 1,25 milionu kubíků od dodavatelů SPP a v úterý o další 1,25 milionu kubíků. Nové objemy zemního plynu zajistí RWE aktivním nákupem na zahraničních trzích.

Nadále je uvolňován pro potřebu slovenských zákazníků uskladněný zemní plyn RWE ve slovenském zásobníku Láb ve výši čtyř milionů kubíků denně. Tato dodávka je realizována jako tzv. swapová operace. Více čtěte ZDE

15:17 - Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov: "Čekáme, že dokumenty budou dnes podepsány. Hlavní je vyřešit problém s tranzitem."

15:02 - Gazprom doufá, že dohodu o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy podepíše ještě dnes. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčího Gazpromu Sergeje Kuprijanova.

14:49 - "Bohužel, všechny podniknuté snahy dosud výsledky nepřinesly. Obyvatelé evropských zemí nemají teplo, je narušena práce průmyslových podniků," řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv. Rusko podle prezidenta udělá vše, aby se krize vyřešila.

Zároveň Medveděv navrhl vytvořit "mezinárodní mechanismus", který by v budoucnu pomohl zabránit opakování podobných krizí.

14:33 - Snahy o vyřešení rusko-ukrajinského sporu o plyn zatím nepřinesly žádný výsledek. Uvedl to ruský prezident Dmitrij Medveděv při dnešním zahájení "plynového summitu" v Kremlu.

14:26 - Šéfové ruské a ukrajinské vlády Vladimir Putin a Julija Tymošenková po krátkém jednání mezi "čtyřma očima" o řešení plynového konfliktu přerušili jednání, aby se v Kremlu zúčastnili zahájení summitu svolaného ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

13:25 - Jednání mezi ruským premiérem Vladimirem Putinem a ukrajinskou předsedkyní vlády Julijí Tymošenkovou o řešení sporu o plyn začala nyní v Moskvě. Oznámila to zpravodajská televize Vesti.

12:49 - Ukrajina stále odmítá přijmout ruský plyn k dodávkám do Evropy, uvedl dnes ruský plynárenský koncern Gazprom. Z odpovědnosti za situaci se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva.

"Dnes ve dvě hodiny (v 00:00 SEČ) Gazprom zaslal dispečinku ukrajinské společnosti Naftogaz další objednávku na tranzit 99,2 milionu metrů krychlových plynu během 24 hodin od 10:00 hodin (8:00 SEČ) přes stanici Sudža," uvedl Gazprom v dnešním komuniké s tím, že 22,2 milionu metrů krychlových bylo určeno pro slovenské odběratele a ostatní plyn pro Balkán a Moldavsko. "V odpovědi jsme opět dostali odmítnutí," dodal Gazprom.

Ukrajinci tvrdí, že tranzitu plynu brání Gazpromem zvolená trasa, která by od dodávek odřízla ukrajinské odběratele, a příliš malý objem plynu.

11:25 - Společnost RWE Transgas počítá se zahájením dodávek plynu z České republiky na Slovensko v nedělních ranních hodinách. ČTK to řekl mluvčí společnosti Martin Chalupský.

11:21 - Slovensko podle očekávání zruší omezení pro čerpání zemního plynu, které platilo od 7. ledna pro zhruba tisíc podniků. Firmy se budou moci vrátit k normálnímu odběru plynu od pondělí. Novinářům to dnes řekl státní tajemník ministerstva hospodářství Peter Žiga. Více čtěte ZDE



"Těžko říci, kdo je hlavním vyjednávačem Ukrajiny a kdo má největší pravomoce," reagoval mluvčí Vladimíra Putina Dmitrij Peskov na otázku, zda ukrajinská premiérka přijela do Moskvy s mandátem podepsat dvoustranné dohody. Peskov dodal, že pozván byl i ukrajinský prezident Viktor Juščenko, ale odmítl do Moskvy přijet. Juščenko však řekl, že Tymošenková má plný mandát k jednáním s Ruskem o plynu.

První přímé jednání Putina s Tymošenkovou ve sporu o plyn 

Jde o vůbec první přímé jednání ruského premiéra Vladimíra Putina a ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové. Tato schůzka by měla pomoci odblokovat dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, které normálně kryjí zhruba pětinu evropské spotřeby. Jednání obou premiérů v sídle ruské vlády se měli zúčastnit rovněž šéfové Gazpromu a Naftogazu.

Tymošenková ještě před schůzkou se svým protějškem prohlásila, že hlavním cílem je uvolnit tranzit ruského plynu do Evropy. Putin upozornil, že Rusko chce plyn dodávat, "ale jen těm, kteří platí". Obavy ale panují také z toho, zda Tymošenková případně dokáže prosadit dohodu, kterou by s Putinem mohla podepsat, také doma, protože rozpory na nejvyšších místech na Ukrajině, a to zejména mezi Tymošenkovou a prezidentem Viktorem Juščenkem, se stupňují.

Gazprom: Ukrajina odmítá plyn pro Evropu

Ukrajina podle ruského plynárenského koncernu Gazprom nadále odmítá přijmout ruský plyn k dodávkám do Evropy. "V sobotu ve dvě hodiny (o půlnoci našeho času) Gazprom zaslal dispečinku ukrajinské společnosti Naftogaz další objednávku na tranzit 99,2 milionu metrů krychlových plynu během 24 hodin od 10:00 hodin (8:00 SEČ) přes stanici Sudža," uvedl Gazprom v sobotním komuniké s tím, že 22,2 milionu metrů krychlových bylo určeno pro slovenské odběratele a ostatní plyn pro Balkán a Moldavsko. "V odpovědi jsme opět dostali odmítnutí," dodal Gazprom.

Ukrajinci tvrdí, že tranzitu plynu brání Gazpromem zvolená trasa, která by od dodávek odřízla ukrajinské odběratele, a příliš malý objem plynu.


Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

Možnosti řešení

Konflikt mezi Moskvou a Kyjevem může být podle sobotního vydání ruského deníku Kommersant vyřešen jedním ze tří způsobů: buď Ukrajina zaplatí za plyn 470 dolarů za tisíc metrů krychlových, nebo bude souhlasit, aby Gazprom kontroloval její plynovody, anebo přivolí k návratu prostředníka v podobě společnosti Rusukrenergo.

"Souhlasit s dvěma prvními variantami Julija Tymošenková nemůže, protože jinak by byla neprodleně obviněna ze zrady státních zájmů Ukrajiny. A třetí varianta je nepřijatelná pro ni osobně - už dávno vede nesmiřitelný boj s Rusukrenergo a jejím akcionářem Dmitrijem Firtašem. Navíc se snaží, jak tvrdí Firtašovi spolupracovníci, nahradit jeho společnost jinými, ji bližšími prostředníky," dodává podle agentury ČTK ruský deník Kommersant.

Řešení by mělo napomoci vytvoření konsorcia evropských energetických gigantů, které by koupilo za tržní ceny plyn potřebný pro uvedení ukrajinských plynovodů do chodu. Tento návrh přišel z Ruska. Už jistými členy jsou ruský Gazprom a italská společnost ENI. Své členství pak zvažují francouzský Gaz de France a německý E.ON Ruhrgas. Členy konsorcia by se mohly stát ještě další evropské firmy. Gazprom vyzval k účasti v konsorciu také rakouskou společnost OMV či nizozemskou GasTerra a další.


Speciál iHNed.cz

Rusko naléhalo na účast hlav států a šéfů vlád ze zemí, jež odebírají ruský plyn. Evropskou unii zastupoval komisař Andris Piebalgs a české předsednictví EU ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Z členských zemí EU přijel pouze slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Kandidátské Chorvatsko, které původně uvažovalo o vyslání vicepremiéra, se rozhodlo nechat se zastupovat prostřednictvím EU.

Schůzky v Kremlu se podle organizátorů dále účastnil arménský prezident Serž Sarkisjan, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, běloruský premiér Sjarhej Sidorskyj, bosenský premiér Nikola Špirić, kazašský premiér Karim Masimov, moldavská premiérka Zinaida Greceaniiová, srbský premiér Mirko Cvetković a turecký vicepremiér Nazim Ekren.

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží do konce ledna. Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za vzniklou situaci. Rusko-ukrajinský spor postihl i Česko, ruský plyn ale nahradila surovina ze zásobníků a severní cesty (tedy z Norska a Německa).